Kolumne i intervjui

Salih Meštrovac: „Učimo puno Kur’an u ramazanu, ako želimo uspjeh i bereket“

 

Mr. Salih Meštrovac je rođen 1981. u Jajcu. Osnovno obrazovanje završava u rodnom gradu i Zenici. Potom upisuje Gazi Husrev-begovu medresu u Sarajevu. Svršenik je i Fakulteta islamskih nauka u Sarajevu. Završio i dvije godine arapskog jezika na čuvenom Al-Azharu u Egiptu. Objavljivao radove u Preporodu, Glasniku, Muallimu, Kevseru. Obnašao funkciju imama u jednoj od najvećih džamija u BiH i Sarajevu, u Istiklal džamiji pune dvije godine. Trenutno imam u MIZ-Sarajevo u džematu Lubina džamija. Aktivni član hora MIZ Sarajevo. Učestvovao na različitim takmičenjima, a posebno ističe takmičenje u učenju Kur’ana u Kairu 1997. godine. Magistrirao je na Fakultetu islamskih studija. Sretno oženjen muallimom Enisa-hanumom s kojom ima dvije kćerke Esmu i Havu, i sina Ahmeda.

U ramazanskom intervjuu za portal Akos.ba, sa mr. Meštrovcem smo razgovarali o značaju mjeseca Ramazana, aktivnostima u njegovom džematu, korisnim savjetima kako iskoristiti ovaj mjesec i svemu lijepom što nas veže za njega.

Razgovarao: hfz. Nedim Botić

AKOS.BA: Stigao je mjesec ramazan. Kako da na najbolji način dočekamo i ispratimo ovaj mjesec?

Musliman mora da ne posustaje u sezonama pokornosti i dobrih djela, kao što mora da bude od onih koji prednjače u svakom dobru, šta god da čini mora biti svjestan toga da se sve bilježi i da ćemo jednog dana za ono što je zabilježeno odgovarati. Mjesec ramazan je prilika da imamo mnogo dobrog zabilježenog te da to dobro svjedoči u našu korist na Sudnjem danu. Kroz predaje, dva prethodna mjeseca (šaban i redžeb) nas pripremaju za sam mjesec ramazan, odnosno sve te predaje naglašavaju nam koliko je važno da se pripremimo i iscrpimo sve ono sto nam ovaj mjesec pruža. Kao prvo, trebamo doviti da nas Allah počasti da dočekamo Ramazan, zatim da zahvalimo Uzvišenom što smo ga dočekali (rekao je En Nevevi, rahimehullah, u svojoj knjizi El-Ezkar: “Znaj da je mustehab i lijepo svakom onom kome se ponovila jasna blagodat ili od koga se otklonila jasna nesreća, da učini sedždu Allahu Uzvišenom te da mu zahvali onako kako mu dolikuje“.) Zatim da osjećamo radost i veselje zbog njegovog dolaska te da to svojim postupcima pokazujemo, npr. praveći plan sa našom porodicom kako ćemo provesti mubarek mjesec (pogotovo u porodicama gdje su djeca još mala), zatim trebamo donijeti čist i jak nijet i čvrstu odluka da ćemo iskoristiti mjesec i provesti vrijeme u dobrim, korisnim, plodonosnim obavezama, informisati se o samim obavezama spram ovog svetog mjeseca, donijeti odluku da ćemo ostaviti grijehe i loša djela. Trebamo se truditi da čitamo korisnu literaturu i da se krećemo u društvu onih sa kojim će naš razgovor biti ibadet.

AKOS.BA: Šta Vam prvo padne na um kad spomenemo ramazan?

Mnogo toga, kao prvo blagodat u svakom smislu koju nam Allah, dž.š., šalje ovim mjesecom (rahmet, magfiret, spas od vatre). Ramazan je svakako metafora za sve što je lijepo i dobro i u dunjalučkom i u ahiretskom smislu. Svakako su tu i sjećanja koja vežu za djetinjstvo i ramazane kada smo trčkarali sokakom željno iščekijući kandilje, toplinu roditeljskog doma i majke da svima napravi ono što će ih obradovati, do emocija koje vežu za današnja prijateljstva, susrete sa dragim ljudima, dijeljenje iftarskog bereketa sa musafirima u našim domovima, osmijehe sada naše dječice kada čuju zvuk topa…

AKOS.BA: Imam ste u Lubinoj džamiji u Sarajevu. Kakve su ramazanske aktivnosti u Vašem džematu?

Aktivnosti u našem džematu su ustaljene već duži niz godina. Svih pet dnevnih namaza obavljamo u džematu, sat vremena prije podne namaza u našoj džamiji je mukabela sa tumačenjem onog što se uči taj dan, svečani programi u mubarek noćima Lejle-i-Bedr i Lejle-i-Kadr, džematski iftari, humanitarne akcije raznih karaktera.

AKOS.BA: Možete li sa nama podijeliti neku uspomenu ili događaj koja Vas posebno veže za Ramazan?

Ramazan kao jedna od Božijih blagodati ummetu hazreti pejgambera Muhammeda a.s., sa sobom nosi mnoge lijepe uspomene. Često puta evociram te uspomene na svoje djetinstvo. Kao dijete sam volio da učim Kur’an, ilahije, mevlud itd. Pa tako jedne lijepe ramazanske noći h. Teufik-bey (preselio na Arefatu 1997) reče mom babi za iftarom: ‘Tvoj Salih će biti efendija i dobar imam jer ima sve sifate pri sebi kada je u pitanju vjerski službenik.’ To mi je ostalo urezano kao da i sada slušam te riječi i od tada sam još više volio pomenutog hadžiju koji je bio paradigma pravog i istinskog vijernika. I hvala Allahu nisam se pokajao što sam izabrao ovu profesiju, a svakako potičem iz tradicionalne i hodžinske porodice.

AKOS.BA: Kako Vi i Vaša porodica provodite ramazanske dane? Postoji li neki adet kojeg se uvijek pridržavate?

Mi već nekoliko godina imamo svoj adet kada je u pitanju ramazan i njegove aktivnosti. Učimo obavezno kućnu mukabelu (jedan džuz) dva sata prije iftara, a sada nam u tome pomaže i najstarija kćerka Esma, dok Hava i Ahmed samo prate. Primjetili smo da je ovaj koncept jako produktivan kako zbog nas tako i zbog naše djece jer sa Kur’anom dolazi samo bereket. Vodimo se onim hadisom u kojem Pejgamber a.s., kaže: “Najbolji ibadet moga ummeta je učenje Kur’ana!”

AKOS.BA: Imate li neku poruku ili savjet za naše čitaoce?

Svaki čovjek, svaka individua, svaki pojedinac će za sebe odgovarati i kako Allah u Kur’anu kaže: “Niko neće tuđe breme nositi!” Međutim, želim da poručim sebi i vašim pratiocima i čitaocima da budemo daije svojim djelima, ponašanjem, riječima, osobinama u vjeru, a da ne budemo u Ramazanu kadije (sudije) kako će i ko završiti ako ne bude radio to i to ili ako se ne bude pridržavao određenih principa. Najbolja misija i dawa je lični primjer. Trebamo ljude ohrabrivati i sokoliti, a ne omalovažavati, degradirati, potcjenjivati, određivati im gdje će i kako završiti. To je isključivo pod ingerencijom Dragog Allaha dž.š., i On je konačni Sudija. Sjetim se riječi jednog našeg bosanskog alima i velikana rahmetli mudrrisa h. Ahmed ef. Bureka koji je jedne prilike kazao kada su ga upitali:”Hadži Ahmed ef., je li džaiz (dozvoljeno) uzeti sadakatu-l-fitr od alkoholičara?“ a on mubarek odgovori: “Ko ste vi da o tome odlučujete i diskutujete, ostavite mu makar slamku da se na Sudnjem danu ima za šta uhvatiti.” Budimo oni koji će svojim djelima, ponašanjem, govorom ukazati na Pravi put onima koji nisu praktični muslimani jer će im taj vaz najbolje doći do srca. Volite se pa će i Allah vas voljeti. Selam i svako dobro! Molim Allaha da svi ispostimo mjesec ramazan u rahatluku i na Njegovo zadovoljstvo. Amin.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button