Brak i porodica
Psihoterapeutkinja upozorava: Šest karakteristika toksične majke
Život s toksičnim roditeljima može biti vrlo težak. Često ostavlja posljedice koje traju i u odrasloj dobi, poput niskog samopouzdanja i problema u vezama. Nažalost, nije uvijek lako prepoznati toksične roditelje.
Ipak, konstantno kritikovanje, manipulacija i emocionalno zlostavljanje neki su od znakova toksičnosti. Psihoterapeutkinja Mayya Ushioko na Instagramu je otkrila još pet karakteristika toksičnih majki.
Eva šta je izdvojila.
Egocentrična je. Umanjuje potrebe i osjećaje svoje djece, a često razgovor o njima pretvara u razgovor o sebi.
Emotivno je labilna osoba. Često reagira burno i dramatično.
Koristi djecu kao svoju glavnu emocionalnu podršku te s njima dijeli previše intimne detalje. Očekuje da su djeca uvijek tu da je saslušaju i riješe njene probleme.
Ima potrebu kontrolirati svoju djecu. Koristi manipulaciju, stvaranje osjećaja krivice ili druge načine kako bi od njih dobila ono što želi.
Oštro kritizira. Ništa što djeca čine nije ispravno ili dovoljno dobro. Nikada ne priznaje niti hvali njihove osobine, postignuća i djela.
Ne poštuje granice. Miješa se u životne situacije i izbore svoje djece, uključujući veze, posao, roditeljstvo itd.
Priznati da je odnos s majkom toksičan može biti teško jer djeca obično gledaju na svoje roditelje kao na uzore i pokušavaju im oprostiti greške, bez obzira na sve. Zato odrasli često trpe poznate, ali neugodne situacije.
Možda među ovim znakovima prepoznate ponašanje svoje majke. Međutim, to nužno ne znači da je vaš odnos toksičan. Odnos postaje toksičan kada su određeni obrasci ponašanja toliko učestali da se ne mijenjaju ni nakon brojnih razgovora – zaključila je psihoterapeutkinja.
akos.ba