Preživio je tri logora, danas uspješni biznismen
Izgradio najmodernije farme, osnovao 6 kompanija, zaposlio desetine ljudi… Investitor kakvog bi druge zemlje dočekale raširenih ruku, u svojoj se zemlji već 12 godina bori sa problemima i opstrukcijama. No od investiranja ne odustaje a na sve ima samo jedan odgovor. „Niko me više neće otjerati iz Kozarca.“
Ni tri kilometra od mjesta u kojem je 1992. godine proveo najgore dane svog života Arifagić danas na 800 metara kvadratnih vodi jednu od najmodernijih farmi u regionu. Sa godišnje proizvedenih 2,8 miliona litara najveći je proizvođač mlijeka u Republici Srpskoj. Ova priča o najvećoj farmi norveških krava na svijetu no ujedno i priča o nevjerovatnoj upornosti počela je 2007. kada se Arifagić nakon 15 godina provedenih u izbjeglištvu u Norveškoj odlučio vratiti u svoju zemlju.
Otvaranje radnih mjesta
Dovoljno da odluči vratiti se u svoju zemlju i uložiti sav novac koji je u Norveškoj zaradio baveći se poslom sa nekretninama. Kupio je nekad najveće imanje na ovim prostorima koje se tada prodavalo i odlučio da u Kozarac prenese norvešku praksu i iskustvo a najvća želja bila mu je da u ovom povratničkom naselju ponudi ljudima, povratnicima šansu da rade.
Nakon što je sve dogovoreno, nakon što su Norvežani pristali po prvi put u istoriji da živa grla budu izvezena iz njihove zemlje, počela je, kako kaže naš sagovornik, bh. svakodnevica: sve što je radio radio je bez i najmanje podrške sa bilo kojeg nivoa vlasti. Zemljište koje mu je neophodno za proizvodnju hrane i danas se bori da dobije, potrebne dozvole čeka godinama, trafostanice i vodovodnu mrežu gradi sam.
Najveći proizvođač mlijeka u RS
No na bh. stvarnost se vrlo brzo navikao i odlučio da ga ništa neće omesti u namjeri da ulaže u svoju zemlju. 2013. uvezao je prvih 100 grla norveških krava, u julu drugi kontigent od 200 a u oktobru treći od 400. U janaru 2014. na farmi je došlo i do prvih teljenja, pokrenuta je proizvodnja tako da farma od tada do danas broji oko 1300 grla.
Paralelno sa razvojem farme u Kozarcu, Arifagić Investment je kupio i napuštenu fabriku drvne industrije Fana u Bosanskom Petrovcu u Krnjeuši. Devastirana fabrika pretvorena je u reprezentativan objekat za tov bikova koji danas zapošljava 8 radnika, uglavnom povratnika.
Sve to, nakon što je Arifagić zemljište od lokalnih vlasti dobio na korištenje a onda saznao da ga ne može uknjižiti i nakon što je sam izgradio 5 km vodovoda zajedno sa pumpama, pumpnim stanicama i svim ostalim.
BiH ima perspektivu
Poslije svih problema sa kojima se suočio kako na lokalnom tako i na nivou entiteta, političarima u oba entiteta poručuje: ja nikome neću ni marke dati a ni vi meni ne morate ništa dati, ali ćete sve bitke sa mnom izgubiti.
Neće odustati, jer nema izbora.
– Mogu da izađem ovdje i kažem staćemo ovdje, tu je kraj. Ali šta sa zaposlenima, šta sa njihovom djecom, šta sa svim ovim što si stvorio? Da li je to ispravan put ako ga izabereš – priznaješ li da si poražen? Ja sam se nakon preživljenih logora zakleo da me niko više neće natjerati da sagnem glavu i da klečim na koljenima – kaže Arifagić koji i danas neumorno ulaže.