Vijesti

Obilježavanje 33. godišnjice zločina u logoru Keraterm: Sjećanje na 371 ubijenog logoraša

Danas 24. jula članice Saveza logoraša u Bosni i Hercegovini obilježiće 33 godine od jednog od najtežih zločina počinjenih tokom agresije na BiH – zločina u logoru „Keraterm“ kod Prijedora, u kojem je ubijeno najmanje 371 logoraš.

Kako podsjećaju iz Regionalnog saveza udruženja logoraša regije Banja Luka, Udruženja logoraša „Prijedor ’92“ i Udruženja logoraša Kozarac, logor „Keraterm“ je formiran u maju 1992. godine, u prostoru prijeratne fabrike keramike. Logor su uspostavili pripadnici tadašnje vlasti, pod kontrolom Srpske demokratske stranke (SDS), koja je nasilno preuzela vlast u Prijedoru na početku agresije na Bosnu i Hercegovinu.

U četiri hale koje su ranije služile kao skladišta gotovih proizvoda, zatvarano je i zlostavljano oko 3.000 logoraša bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Logor je postao mjesto masovnog zlostavljanja, silovanja i egzekucija, a tijela žrtava kasnije su pronađena u masovnim grobnicama poput Tomašice, Starih Kevljana i Jakarine Kose.

Jedan od najstravičnijih događaja dogodio se tokom jedne noći, kada je strijeljano 190 logoraša. Preživjeli svjedoci poput Fikreta Alića, Jusufa Arifagića i Teofika Kulašića o tim događajima svjedočili su pred međunarodnim i domaćim sudovima.

Zločini počinjeni u Keratermu našli su se i u optužnicama Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu, uključujući i onu protiv tadašnjeg predsjednika Srbije. Više od 30 osoba iz tadašnje političke, vojne i paravojne strukture Republike Srpske i Prijedora, uključujući upravu i stražare logora, osuđeni su na dugogodišnje zatvorske kazne.

Ipak, i tri decenije kasnije, preživjeli logoraši, njih oko 100.000, i dalje su bez osnovnih prava i institucionalne zaštite. Umjesto podrške, suočeni su s dodatnim pritiscima, uključujući obavezu plaćanja „troškova prvobranilaštva RS-a“, navode iz Saveza logoraša u BiH. Ističu da još uvijek nije usvojen Zakon o žrtvama ratne torture, niti su bivši logoraši dobili društveni status koji zaslužuju.

„Naša borba za istinu i pravdu ne prestaje. Savez logoraša u BiH ostaje posvećen dokumentovanju zločina, borbi za prava preživjelih i prenošenju istine budućim generacijama kroz digitalizaciju i edukaciju“, poručuju iz Saveza.

Obilježavanje godišnjice zločina u Keratermu je prilika za podsjećanje na patnje nevinih, ali i opomena društvu da ne smije zaboraviti odgovornost za prošlost – kako se ona nikada više ne bi ponovila.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button