Vijesti iz zemlje

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu mogla bi biti otvorena do kraja godine

Zgrada Olimpijskog muzeja u Sarajevu, ranije poznata kao Vila Mandić, čiji je proces obnove u toku, svečano bi trebala biti otvorena krajem ove ili početkom sljedeće godine, kazao je danas u Sarajevu generalni sekretar Olimpijskog komiteta BiH Said Fazlagić, javlja Anadolu Agency (AA).

U organizaciji OKBiH danas je u Sarajevu održana konferencija za novinare, na kojoj je generalni sekretar Fazlagić iznio posljednje informacije kada je riječ o projektu obnove zgrade Olimpijskog muzeja u Sarajevu, na kojemu OK BiH vrijedno radi proteklih godina.

Fazlagić je podsjetio kako je rekonstrukcija zgrade Olimpijskog muzeja počela 2005. godine, kao i da je riječ o jednoj od najljepših zgrada u Sarajevu, ali i u cijeloj Bosni i Hercegovini.

“Mi smo 2005. godine zgradu spasili od propadanja, a ona je tada bila na ivici potpunog urušavanja”, istakao je Fazlagić. Tada je, kako je istakao, OK BiH dao sve od sebe kako bi se pokrenule lokalne vlasti i pronašli adekvatni partneri da se ova zgrada vrati na nivo od prije rata, odnosno da bude još ljepša.

Fazlagić je ovom prilikom posebno zahvalio Gradu Sarajevu, Vijeću ministara Bosne i Hercegovine, Kantonu Sarajevo i UNESCO-u, za sredstva koja su obezbijeđena za obnovu zgrade Olimpijskog muzeja.

“Mi smo u ovom periodu uradili fasadu, stolariju i stepenice. Ostala je još zadnja faza građevinskih radova, a trenutno radimo poslove oko elektro i mašinskih instalacija, a to su grijanje, ventilacija, zatim vodovodna mreža, kanalizacija i izolacija krova”, rekao je Fazlagić.

Preostaje zadnja faza radova, a ona će biti obavljena u saradnji s ljudima iz Međunarodnog olimpijskog komiteta, dakle najreferentnijim stručnjacima.

Ti radovi se, prema riječima Fazlagića, odnose na eksponate koji će bit prenešeni u zgradu muzeja, te se obaviti njhova modernizacija i digitalizaciju. Fazlagić naglašava kako sve to ukazuje da će Sarajevo dobiti jedan od najsavremenijih muzeja.

“Za građevisnke radove možemo skoro garantovati da će biti gotovi do početka jeseni, a svečano otvorenje muzeja, sa svim eksponatima, nakon 20 godina, možemo očekivati do kraja ove ili početkom sljedeće godine”, zaključio je Fazlagić.

Zahvaljujući Edinu Numankadiću, direktoru Olimpijskog muzeja, tokom rata svi značajniji eksponati su sačuvani, izuzev zbirke od oko 8.000 slajdova koja je izgorjela.

Olimpijski muzej bio je smješten u nacionalizovanoj Vili Mandić izgrađenoj 1903. godine u Petrakijinoj ulici, čiji je kompleks vila sagrađenih u austrougarskom periodu proglašen nacionalnim kulturnim spomenikom BiH.

Nekada prekrasna vila, prije nego je 8. februara 1984. godine, na dan otvaranja 14. Zimskih olimpijskih igara postala Olimpijski muzej, bila je sjedište brojnih važnih domaćih i inostranih institucija. Tokom šezdesetih godina prošlog vijeka služila je i kao Konzulat Sjedinjenih Američkih Država u bivšoj SFR Jugoslaviji.

akos.ba

Povezani članci

Back to top button