Islamske teme

Musliman uživa u svojoj jednostavnosti i lahkoći svoje vjere

SVAKODNEVNE NAVIKE I AKTIVNOSTI JEDNOG MUSLIMANA

Što se tiče vršenja svakodnevnih namaza i godišnjih postova – neki običaji su osobito preporučeni. Najvažniji među njima je redovno čitanje Kur’ana praćeno prevodom (ako je potrebno) i razmišljanje o stvarima koje su sadržane. Šta može biti više plodonosno i blagosloveno od ovog prizivanja Božijih riječi?!

Kada se počinje nešto, kaže se Bismillah (u ime Boga); a kada se završi Elhamdulillah (hvala Bogu). Kada se odlučuje da se učini nešto, ili kada se daje obećanje nekome, treba posebno dodati Inša-allah (ako Bog da).

Pri susretu, muslimani se pozdravljaju riječima: Selamun alejkum, (ili Es-selamu alejkum); odgovara se isto, ili se kaže: Ve alejkumu-s-selam (svi ovi pozdravi znače: Mir tebi). Oni su obuhvatniji nego uobičajeni pozdravi dobro jutro, dobro veče, koji su ostaci iz vremena neznanja.

Treba se naviknuti spominjati Boga kada se ide na spavanje i kada se ustane (Subhanallah – to je najjednostavnija formula). Lijepo je također prizivati Božiji blagoslov Poslaniku, na primjer riječima: Allahumme salli ala Muhammed ve barik ve sellim. (Bože budi naklonjen Muhammedu, blagoslovi ga i uzmi ga u svoju zaštitu.)

Poslanik je uvijek više volio desnu stranu: ako je oblačio svoje sandale, oblačio je prvo desnu nogu, zatim lijevu; a obrnuto kada ih je skidao. Kada je oblačio neku odjeću prvo desni rukav, zatim lijevi; kada je češljao kosu, češljao je prvo desnu stranu glave, zatim lijevu; kada je ulazio u kuću ili u džamiju, činio je to prvo desnom nogom, zatim lijevom. Nasuprot tome, ulazeći u umivaonicu ili kupatilo, stavljao je prvo lijevu nogu. Pri izlaženju, činio je u ta dva slučaja obrnuto. Isto tako, kada je skidao odjaću ili obuću počinjao je lijevom, a zatim desnom stranom.

Molitve Bogu treba stalno upućivati, kod svakog akta u životu, bez obzira da li je to prirodna potreba ili namjeran akt, kao što su najsvečaniji od njih, naime priprema za namaz. Oblici molitve koje je koristio Poslanik u nekim od tih prilika, spomenuti su ranije. Drugi se mogu naći u detaljnim i opsežnijim djelima.

Izvor: Uvod u islam

Autor: Dr. Muhammed Hamidullah

Prevela s engleskog: Sabina Berberović

Za Akos.ba pripremila: Fahreta Vreva

Povezani članci