Vijesti iz zemlje

Predstavljamo vam Udruženje za prevenciju ovisnosti – NARKO-NE

Znatiželja, način zabave, pritisak vršnjaka, osjećaj nesigurnosti i nizak prag samopouzdanja, te želja za dokazivanjem, samo su neki od mnogobrojnih razloga nedužnog eksperimentiranja, koje često vodi u najdublju provaliju, iz koje se teško izlazi – ovisnost.

Sama riječ ovisnost ne ukazuje na dobro, bilo da se radi o konzumiranju cigareta, alkoholnih pića, opojnih droga, o kockanju  ili o ovisnosti modernog doba – internetu. Sve više mladih osoba dolazi u kontakt sa sredstvima ovisnosti, koja su raznolika i široko dostupna, no sve je više osoba i centara kojima se mogu obratiti ukoliko imaju sličan problem. Sigurno ste čuli za staru poslovicu: “Bolje spriječiti, nego liječiti“, pa tako mnogi od tih centara i udruženja upravo rade na prevenciji ovisnosti kod mladih. Jedno od njih je i Udruženje za prevenciju ovisnosti – NARKO-NE, ili skraćeno samo NARKO-NE.

Ova nevladina, nestranačka i neprofitna organizacija, sa sjedištem u Sarajevu, pod pokroviteljstvom Kruha svetog Ante, postoji od 2002. godine i svoje projekte sprovodi na području cijele Bosne i Hercegovine. Za cilj ima jedno zdravo društvo, u kojem se djeca i mladi uspješno nose s izazovima odrastanja, te doprinose razvoju kvaliteta života u zajednicama.

Mladi ne koriste svoje vrijeme na najbolji način. Uz novu tehnologiju najlakše je „ubijati“ svaku sekundu slobodnog vremena dopisujući se sa prijateljima, gledajući smiješne snimke, ili prelistavajući naslovnu stranicu Facebook-a iznova i iznova… NARKO-NE pozitivno utječe na one kojima se pomaže, ali i na one koji pomažu, jer kroz kreativne radionice bolje upoznaju sebe, rade na sebi, te kvalitetnije provode svoje slobodno vrijeme.

Nastanak Udruženja za prevenciju ovisnosti NARKO-NE veže se za prvi projekat (Interkulturalne kreativne sedmice/tjedni IKS) bivše izvršne direktorice udruženja, s. Magdalene Schildknecht, koji je 2002. godine održan u Vitezu. Godinama  su se razvijali i ostali projekti, a rasli su i kapaciteti organizacije, tako da udruženje danas zapošljava devet stručnjaka iz oblasti socijalnog rada, pedagogije i psihologije.

Značajan dio organizacije predstavljaju upravo volonteri, njih između 170 i 180 u godišnjem prosjeku, koji su educirani da kroz različite metode (teatar, novinarstvo, mentorski rad, rad s djecom i vršnjacima itd.) ohrabre i podrže djecu i vršnjake da se odupru raznim ovisnostima,  te rizičnim ponašanjima.

NARKO-NE trenutno realizira sedam uspješnih projekata, i to kroz dva programa (Mladi za zdrave zajednice i Mentorski program). U programu Mladi za zdrave zajednice, oko 120 srednjoškolaca, nakon edukacije, volonterski rade u zajednicama širom BiH, kako bi svoje vršnjake osvijestili o opasnostima ovisničkih ponašanja i potaknuli ih na razvoj zdravih životnih stilova. U ovaj program spadaju sljedeći projekti: Intercity teatar projekt, Preventeen, kNOw risks, te Interkulturalne kreativne sedmice/tjedni (IKS). Mentorskom programu srednjoškolci i studenti kroz volonterski angažman kao mentori osnažuju djecu i mlade u riziku, kroz odnos povjerenja, te im postaju uzori. U ovaj program ubrajaju se sljedeći projekti: Edukativni rad s djecom u riziku, Radionice za učenje, te Stariji brat, starija sestra.

Intercity teatar projekt

U Intercity teatar projektu srednjoškolci kroz teatarsku predstavu obrađuju neke od problema i izazova koji se postavljaju pred mlade na putu odrastanja. Predstavu zajedno pripremaju i prikazuju vršnjacima i svima zainteresiranima za dobrobit mladih, u zajednicama iz kojih dolaze. Od 2005. godine pa do danas, Intercity teatar projekat realizirao je deset predstava, a 2016. godine, osvojio je prestižnu Evropsku nagradu za prevenciju ovisnosti. To je nagrada, koja se svake dvije godine dodjeljuje za tri najuspješnija projekta u oblasti univerzalne prevencije ovisnosti o drogama, a od 47 prijavljenih te godine, upravo ovaj projekat je odnio prvo mjesto.

Preventeen

Preventeen je omladinski magazin, koji izlazi četiri puta godišnje, te se besplatno distribuira školama i omladinskim organizacijama širom BiH. Srednjoškolci, zainteresirani za novinarstvo, razvijaju istraživački duh , analiziraju koje poteškoće imaju mladi u BiH, ali i pronalaze dobre primjere i uzore za promjene nabolje. Prvi broj Preventeena izašao je 2007. godine, a do danas je kroz projekat prošlo preko 100 mladih iz cijele Bosne i Hercegovine.

kNOw risks

Ovaj projekat je predviđen srednjoškolcima, kao najugroženijoj grupi potencijalnih ovisnika. Nastoji upoznati tinejdžere i roditelje s rizicima vezanim za različite ovisnosti i druga socijalno nepoželjna ponašanja. Volonteri svojim vršnjacima u srednjim školama i omladinskim organizacijama, kroz interaktivne metode, predstavljaju edukativno-informativni materijal o najučestalijim ovisnostima i rizičnim ponašanjima. kNOw risks se predstavlja kroz kreativne radionice i kvizove.

Interkulturalne kreativne sedmice/tjedni IKS

Interkulturalne kreativne sedmice/tjedni IKS je prvi i najstariji projekat NARKO-NE-a, u kojem srednjoškolci iz Vareša i Novog Travnika, zajedno sa studentima iz Švicarske učestvuju u zanimljivim, korisnim i zabavnim aktivnostima tokom ljetnog raspusta (mjesec dana) kako bi ukazali na pozitivne alternative u slobodnom vremenu umjesto ovisničkog ponašanja. Na ovaj način mladi razmjenjuju iskustva, te ujedno uživaju u kreativnim, sportskim i umjetničkim radionicama.

Radionice za učenje

Realizacija Radionica za učenje je započeta 2010. godine u Varešu, nakon čega je projekat proširen na Brezu, Ilijaš, Visoko i Sarajevo. Projekat je namijenjen učenicima od šestog do osmog razreda, koji imaju poteškoće u savladavanju školskog gradiva ili žele poboljšati školski uspjeh. U tome im pomažu prethodno educirani srednjoškolci volonteri, koji im na zanimljiv način, približavaju učenje, ali i povećavaju motivaciju za savladavanje školskog gradiva.

Edukativni rad sa djecom u riziku

Volonterski edukativni rad s djecom u riziku „Darujmo im vrijeme umjesto novac“

Volonterski edukativni rad s djecom u riziku je projekat koji se realizira od 2010. godine, a posvećen je djeci koja žive i/ili rade na ulici. Volonteri su studenti pedagogije, psihologije, socijalnog rada, te kriminalistike, koji kroz edukativni rad s djecom u riziku rade na razvoju socijalnih vještina i zdravih navika.

Stariji brat, starija sestra

Stariji brat, starija sestra je projekat, koji se realizira od 2004. godine. Namijenjen je osnovnoškolcima, koji se individualno druže sa studentima volonterima, koji im postaju modeli za usvajanje socijalno prihvatljivih ponašanja i podrška u razvoju životnih vještina.  Volonteri odvajaju oko 20 sati mjesečno, kako bi one najmlađe usmjerili na prave životne vrijednosti.

Svi ovi projekti imaju za cilj prevenciju ovisnosti, ali i podsticanje djece i mladih na druženje i razmjenu iskustava. Organiziraju se i izleti, te obilasci prirodnih ljepota naše zemlje, gdje se ne može vidjeti odvajanje bilo koje vrste među djecom. Nikoga ne zanima nacionalnost, niti vjerska pripadnost. Svi su jednaki, svi su djeca i uživaju u tome. Ovo udruženje omogućava i volonterima da nakratko zaborave brige, te produže svoje djetinjstvo. Život je prekratak, da bi se protraćio na nešto, što njime upravlja. Svaki dan je novi dan i treba ga živjeti, ne samo proživjeti. Treba disati punim plućima i okružiti se korisnim stvarima, koje ispunjavaju nas i one oko nas. Da, treba nekada pomoći drugima, jer na taj način pomažete i sami sebi.

Više informacija o udruženju NARKO-NE, njihovim projektima, kao i o načinu apliciranja, možete pronaći na web stanici: http://www.prevencija.ba/bs/.

Za Akos.ba piše: Enisa Mujezin

Enisa Mujezin (Sarajevo) je studentica druge godine Komunikologije na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu i pohađa edukaciju/praksu za dopisnike/saradnike portala Akos.ba.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button