Nauka i tehnologija

Kur’anski fenomeni: Gdje je centar za “laž” u ljudskom mozgu?

 KIKA, ŠIŠKA, UVOJAK

Uzvišeni Allah govori o Ebu Džehlu (vječitom neprijatelju islama, koji je vrijeđao Poslanika i njegove sljedbenike):

“Ne valja to! Ako se ne prođe, dohvatit ćemo ga za kiku, kiku lažnu i grešnu.” (El-Alek, 15-16)

Šiške su pramen kose koji raste iznad čela. Objašnjavajući ovaj Allahov ajet “Dohvatit ćemo ga za kiku”, Al-Fara je rekao: “Riječi: ‘Dohvatit ćemo ga za kiku’ upotrijebljene su radi poniženja.”

El-Elusi je rekao: „Kika je opisana u ovom ajetu kao lažna i grešna, kazuje da je ova osoba lažna i grešna, a Ebu Džehl je lažljivac i grešnlik, svaki dio njega lažljiv je i grešan.” El-Elusi je još rekao: “Kika je ovdje posebno spomenuta jer je prokleti Ebu Džehl o njoj vodio računa, mirisao ju je i češljao, tako da je čupanje nekoga za šiške najveće poniženje za bilo koga Arapa.”

Neki tumačeći Kura’na kažu: “Poenta nije lažljive šiške. Prije će biti da upotrebljeno metaforično, ne u doslovnom smislu izraza; šiške lažljivca  i grešnika. Pošto su šiške na čelu, osobina lažljivosti je na osobi, jer ne može bili na mjestu i izvoru laganja.“

Imani Ahmed u svom Musnedu bilježi hadis u kojem se spominju šiške. Prenosi se da je Poslanik, alejhis-selam, rekao:

“O moj Gospodaru, ja sam Tvoj rob i sin Tvog roba i Tvoje robinje, moja je kika u Tvojim rukama…“

Ovaj nam hadis otkriva da je sudbina u Allahovim rukama, a da čovjekova kika. koja se spominje u ovom hadisu, ima važnu ulogu u kontroli čovjekovog ponašanja.

Kakav je razlog naglašavanja šiški?

Koji je sakriven organ skriven ispod čela dio koji je odgovoran za čovjekov karakter, koji kontroliše čovjekovo ponašanje i postupke istinoljubivosti i laganja, ispravnog i pogrešnog, i koji, ako je potčinjen, može biti kontroliran, kao što se navodi u Grayovoj Anatomiji, (Warwick i Williams).  (SI. 34. Mozak)

 

NUČNE ČINJENICE

Čovjekov mozak sastoji se od slijedećih dijelova, odnosno režnjeva:
– čeoni,
– potiljačni,
– sljepoočni i
– tjemeni.

Za svaki režanj postoji funkcionalna namjena, koja je istovremeno komplementarana s ostalim tjelesnim funkcijama. Kada se otvori čelo, ukaže se prednji dio. Prednji dio karakteriše predio odgovoran za ponašanje i govor.

Prednji ili čeoni režanj jeste velika resica koja se nalazi ispred centralne moždine, sadrži pet neuroloških centara koji se razlikuju po lokaciji i poziciji, (vidi sliku 34). Ti centri su sljedeći:
– primarni, motorni dio, koji pomaže da se pokreću refleksni mišići na lijevoj strani tijela;
– sekundarna, motorna površina, koja pomaže da se pokreću refleksni mišići na desnoj strani tijela;
– prednja očna duplja koja pomaže očima da se kreću u svim pravcima motorni govorni predio broca, koji koordinira pokrete govornih organa i govora, kao što su grlo, jezik i lice;
– prefrontalni korteks, koji leži direktno iza čela, i koji predstavlja veći dio prednjeg režnja, a taj je dio odgovoran za formiranje karaktera osobe. Tu se kod osobe stvara osjećaj smisla za rasuđivanje.

Pošto prefrontalni korteks leži direktno iza čela i duboko ispod šiški, upravlja čovjekovim ponašanjem, kao što su težnja za istinom ili laganjem, raspoznavanjem ispravnog i pogrešnog.

Elektronska proučavanja mozga i električna proučavanja funkcija organa otkrila su da pacijenti i životinje u kojih je oštećen prednji režanj često pate od smanjene mentalne sposobnosti. Bilo čime da se poremeti prednje režanj, mijenja se čovjekov prirodni karakter, do te mjere da čovjek iznenada, u suprotnosti sa svojim ponašanjem, može učiniti zla djela. Kao takvo, oštećenje ovog moždanog režnja može dovesti do dezorijentacije n moralnim načelima, pamćenju, i sposobnosti da se riješe menlalni problemi.

Prednji moždani režanj jeste centar inicijacije laganja. Sve mentalne aktivnosti laganja sabrane su u prednjem režnju i otuda se prenose kroz organe do samog čina laganja. Zle radnje također se planiraju u ovom režnju, prije nego što se prenesu do organa kojima se zlo i počini.

Prednji je režanj također odgovoran i za pogrešne radnje, jer predstavlja centar upravljanja i kontrole, kao što je to navedeno u Encyclopedia Britunnica.

 

MUDŽIZA KUR’ANA

Mudžiza u prethodnom ajetu i hadisu Poslanika jeste u tome da se vrlo precizno izražavaju o prednjem režnju, koji leži duboko ispod čovjekovih šiški, i predstavlja centar koji kontroliše čovjekovo ponašanje: istinoljubivo, lažljivo, ispravno, pogrešno, uravnoteženo ili izopačeno. Ovo je otkriveno modernim proučavanjem u drugoj polovini dvadesetog, stoljeća.

Mozak je okružen trima membranama, a tu je i cerebrospinalna tečnosi, koja ima zadatak da zaštiti, nahrani i rashladi mozak. (Vidi sliku 35.) Okriveno je da je mozak u lobanji težak 50 gr., iako je njegova stvarna težina 1700 gr. Zakoni fizike govore daje zapremina predmeta umočena u tečnost jednaka zapremini izbačene tečnosti. Dakle, volja je Uzvišenog Stvoritelja da mi ne osjetimo težinu mozga dok pluta u  cerebralnoj tečnosti, koja potječe iz posebnog dijela mozga koji se zove “corogy plekxus”, ta tečnost kruži unutra i izlazi iz drugog dijela mozga, kao vodovodna mreža u domaćinstvu.

Ovo kruženje dešava se pet puta na dan, što asocira na uzimanje abdesta prije svake od pet dnevnih molitvi.

Kada se spuštamo na sedždu Uzvišenom Allahu, mi spuštamo naš prednji dio mozga u kojem je centar za odlučivanje.

 

 Preuzeto iz knjige:  Medicinski fenomen u Kur’anu

Pisac: Šerif Kaf El-Gazal

Izdavač: Dobra Knjiga
Broj strana:140
 

O knjizi:
Kur’an ne može biti djelo bilo kog stvorenja. To je riječ Uzvišenog Allaha, Uzročnika svega i Jedinog, koji obuhvata sve svojim znanjem. Niko nije mogao znati ovakve naučne činjenice i znakove koje stoje u Kuranskim ajetima informisući nas o stvarima koje su bile nepoznate ljudima u vrijeme objave Kurana.

Kuran je dao precizne opise za sve naučne činjenice, a koja je tek kasnije, nedavno, otkrio i sam čovjek. Otkrića ovih naučnih zakona i činjenica jeste dokaz ljudima današnjice da je Kuran objava od Allaha. Kuran je riječ Uzvišenog Allaha, Koji je stvorio sve i Koji zna svaki i najmanji detalj Svojih stvorenja.

 

Akos.bA

 

 

 

Povezani članci

Back to top button