Brak i porodicaU Fokusu

Kreativno i bez muke…

Dotaknimo se nekih starih, ali uvijek modernih igara u koje se djeca rado uključuju.

Materijali pogodni za rad sa djecom

Palenta, bijelo brašno, boje za hranu, proso….sve se to već nalazi na policama vaše kuhinje. Upotrebite materijal koji već imate, malo mašte i uposlite djete.

U rukama našim tijesto nalazi se vrlo često

Tijesto je materijal koji će zainteresovanosti djecu svih uzrasta. Čak i mlađa dijeca u igri sa tijestom provest će više vremena nego u drugim aktivnostima. Pogotovo ako im ponudite rekvizite u vidu plastičnih kašičica, tanjirića ili modlica. Pomenuti rekviziti dodatno će produžiti njihovo interesovanje za igru. Sve aktivnosti zasnovane na modelovanju pogodne su za razvoj fine motorike.

Šta nam šalju ovih dana lijepa polja pirinčana

Zbog svoje strukture riža se lako boji. Ponudite djetetu boje za hranu i neka izabere one koje mu se najviše sviđaju. Zatim sipajte šolju riže u providnu kesu i pomiješajte sa bojom u koju ste predhodno dodali par kapljica sirćeta. Kesu zatvorite i dobro izmešajte sadržaj. Nakon toga rižu sipajte na papir i ostavite da se osuši. Dijete će rado presipati obojenu rižu, igrati se i “kuhati”. Posebno će biti ponosno što je učestvovalo u cjelokupnom procesu “dizajniranja” riže.

Al’ je fino brašno bijelo po njemu se crta smijelo

Naspite u tacnu brašno ili palentu. Dijete po površini tacne može crtati prstima razne oblike i slike. Ova tehnika “crtanja” zainteresovat će i mlađu dijecu, ali može posebno biti pogodna i za rad sa dijecom školskog uzrasta u periodu kada uče da čitaju i pišu. Mogu da ispisuju slova i na zabavan način razvijaju grafomotoriku.

Napravite “snijeg” i otputujte u polarne predjele

Sve što vam je potrebno za ovu igru je jedna čista pelena koju ćete rasjeći i iz nje izvaditi materijal kojom je napunjena. Zatim sadržaj potopite vodom i nakon što malo odstoji sipajte na tacnu ili u veći plastični sud. Smjesa iz pelene dobit će izgled poput pravog snijega i dijete će moći da se igra. Ubacite gumene ili plastične životinje polarnih staništa i napravite svoje malo ledeno kraljevstvo.

Radostan je taj trenutak kad nam dođe novi lutak!

Šarene čarapice, varjače, štapići od sladoleda, vunica….sve se to može pretvoriti u lijepu lutku koju će dijete napraviti u skladu sa svojim željama. U praksi se pokazalo da se djeca rado igraju sa lutkama koje su bile produkt zajedničke aktivnosti sa roditeljima. Zato nije rijetkost da se u vrtićima često organizuju radionice baš na tu temu.

Čarobni hipermangan

U jednu posudu sipajte vodu. Zatim polako naspite malo hipermangana i neka dijete posmatra promjene koje se dešavaju. Hipermangan će obojiti vodu u ljubičasto, a djetetu dajte četkicu da slika na papiru. Uskoro će ljubičasta boja početi da dobija braon nijanse i za dijete, stvaranje ove neobične slike biće sigurno jedno novo i lijepo iskustvo.

Prilikom odabira aktivnosti, osluškujte dječija interesovanja. Mogućnost da odlučuje, predlaže i donosi odluke razvijat će kod djeteta osjećaj da se njegovo mišljenje uvažava.. Dajte mu mogućnost da se zabavlja, eskperimentiše i manipuliše novim materijalima. Na kraju same aktivnosti, ono će biti ponosno na produkte svoga rada, ali će daleko više uživati u procesu samog stvaranja.

Autor: Zlatanović Sanja vaspitač i autor bloga Lovely Golden Art

akos.ba

Povezani članci

Back to top button