O obrazovanju i odgoju

Kako da pripremite mališane na dolazak prinove u porodicu

Puno je pitanja i nedoumica u trenutku kada nova beba dolazi u porodicu. Ona su na prvom mjestu vezana za najstarije dijete i njegova osjećanja prema prinovi. Meri Volis, stručnjak za roditeljstvo, navodi primjer ekstremne dječije ljubomore kroz priču o trogodišnjoj djevojčici koja je stavila svog medu u ruksak i uputila se ka izlaznim vratima. Rekla je da mora da pronađe novu porodicu, poslije vijesti da će joj mama uskoro roditi brata ili sestru. S obzirom na to da je briga roditelja sasvim razumljiva jer se svakodnevica cijele porodice mijenja iz korjena, slijedi nekoliko savjeta kako da pripreme svoje mališane za dolazak novog člana porodice i pomognu im da se naviknu na promjene koje će uslijediti.

Prije svega, poželjno je da im objasnite razloge zbog kojih želite da imate još jedno dijete. U razgovoru istaknite pozitivne stvari: „Više nećeš biti sama i uvijek ćeš imati drugara za igru kada beba malo poraste“. Ukažite im i na lijep odnos koji vi imate sa svojom braćom i sestrama. Osim toga, važno je da uvjerite dijete da mu beba neće oduzeti vašu ljubav i pažnju, već da će u vašem srcu uvijek biti mjesta za oboje. Od početka ga uključite u aktivnosti oko novorođenčeta, pričajte mu da ste iste stvari radili i sa njim i pokažite mu fotografije kada je on bio mali kao braco ili seka. Na taj način mališan će prihvatiti bebu kao novog člana vašeg malog tima, dok ćete vi sa uživanjem posmatrati kako odrastaju zajedno.

U zavisnosti od uzrasta, djeca će različito reagovati na proširenje porodice.

Uzrast djeteta: mlađe od 2 godine

Djeca ovog uzrasta praktično su nesvjesna toga da je njihova mama rodila bebu. Po povratku iz porodilišta, prema prinovi mogu da se odnose kao da su roditelji kući donijeli plišanu igračku. Ipak, mališanima mlađim od dvije godine često je emotivno komplikovano da prihvate svoju novu ulogu starijeg brata ili sestre. „Ovo je sigurno najteži period za prvo dijete da se navikne na bebu“, navodi dr Fren Volfiš, psihoterapeut sa Beverli Hilsa. „Svakom mališanu je potrebno da ima ‘punu kašičicu’ mame samo za sebe, naročito u prve dvije godine. Manje od toga može da prouzrokuje ljubomoru prvorođene djece i njihovo protivljenje da bebu prihvate kao punopravnog člana porodice“.

Ukoliko starije dijete nije vidno uznemireno zbog dolaska bebe, moguće je da još uvijek tuguje zbog toga što se situacija u kući promjenila. Obično se takvo tugovanje ne pokazuje odmah kao otvorena ljubomora i namrgođenost sve dok beba ne prohoda i ne počne da uzima stvari i igračke starijeg mališana. Zato je za roditelje u tom periodu važno da odrede vrijeme koje će svakog dana provesti samo sa starijim djetetom, čak i ako je to petnaestominutno pričanje priče. Na taj način mališan će se osjetiti voljeno i znaće da ima vašu pažnju. Kada uđe u sobu gdje boravi beba, nasmješite mu se, zagrlite ga i poljubite.

Ipak, u nekim trenucima roditelji će biti zauzeti oko brige o bebi i neće moći da se posvete starijem djetetu onako kako bi ono željelo. Po rječima dr. Volfiš, u takvim situacijama roditelji ne treba da upadnu u zamku da pregovaraju ili mole mališana. Ukoliko trenutno ne možete da ga uzmete u naručje jer morate da nahranite bebu, predložite mu šta bi mogao da radi za to vrijeme. Neka sjedne pored vas i pomogne vam oko bebe, npr. doda vam jastučić ili može da pokaže kako se igra sa novom omiljenom igračkom.

Uzrast djeteta: 2–3 godine

Za djecu ovog uzrasta je normalno da se ponašaju kao „čičak“, kao i da protestuju i plaču zbog svake sitnice. Osim toga, kod većine njih mogu da se jave regresije u ponašanju kada dobiju brata ili sestru. Tako će mališan poželjeti da ponovo pije iz flašice umjesto omiljene šoljice ili da nosi pelene iako već odavno koristi tutu. Također, njihovi mali rituali pred odlazak na spavanje mogu da se poklope sa trenucima kada roditelji imaju pune ruke posla oko bebe. Roditelji mogu da očekuju i da mališan koji spava u svom krevetu odjednom želi da spava sa mamom i babom, posebno ako se bebin krevetac nalazi u njihovoj sobi. Porodični savjetnik Džen Berman navodi da se mnoga djeca uzrasta od 3 do 5 godina u takvim situacijama ponašaju kontradiktorno: jedan dio njih želi da opet budu bebe, dok se drugi „ja to mogu sam“ dio ne odriče svoje samostalnosti. U takvim situacijama za roditelje će biti korisnije da im dozvole da se neko vrijeme pretvaraju da su opet mali. Kroz takve komične situacije djeca će biti manje tužna zbog dolaska bebe i brže će prevazići tu fazu.

Također, omogućite starijem djetetu da glasno iskaže svoja osjećanja („Naljutio sam se“) umjesto da to čini kroz negativno ponašanje. Stručnjaci takođe savjetuju da tokom trudnoće unaprijed polahko počnete da pripremate mališana za dolazak bebe u porodicu i promjenu svakodnevne rutine. Ukoliko ćete imati manje vremena za kupanje, stavljanje djeteta u krevet i uspavljivanje, neka tu dužnost preuzme roditelj koji će tada biti slobodan, kako biste ispratili djetetove navike. Poželjno je da sve promjene koje će uslijediti što prije počnete da sprovodite u djelo i tako pomognete mališanu da se na njih na vrijeme navikne i uvidi da je i otac super interesantan kada dođe vrijeme za čitanje priče za lahku noć.

Uzrast starijeg djeteta: 4–6 godina

Djeca ovog uzrasta razumiju mnoge stvari i lakše sarađuju kada je riječ o mlađem bratu ili sestri. Ukoliko ih beba bljucne ili počne da se igra sa njihovim igračkama, brzo prihvataju objašnjenje roditelja da je beba još mala i da takve stvari ne radi namjerno, kao i da je potrebno da svoje omiljene lutke i knjige sklone na neko drugo mjesto van bebinog domašaja. Djeca ove starosne grupe imaju razvijene vještine prilagođavanja na nove okolnosti i mogu duže da čekaju da im pripremite užinu ili pročitate priču. Osim toga, ona vode samostalniji i bogatiji društveni život, idu u vrtić, imaju drugare i učestvuju u raznim aktivnostima.

Ipak, iako više ne zavise toliko od roditelja, oni su još uvijek djeca koja, ukoliko ne dobijaju pažnju od mame i babe koja im je potrebna, mogu da se osjete zapostavljeno i da zbog toga protestuju. Iz tog razloga važno je da redovno u toku dana izdvojite vrijeme koje ćete provesti samo sa njima, kao što je odlazak u park ili na sladoled. Takođe, zajednički trenuci prije odlaska na spavanje ili ujutru prije nego što krenu u vrtić pokazaće im da i dalje uživaju vašu pažnju. Iskoristite tu priliku da sa njima porazgovarate o tome kako se osjećaju, šta im se sviđa a šta misle da je teško u vezi sa bebom. Ukoliko primjetite njihovu ljubomoru, uvjerite ih da će uvijek imati vašu ljubav i podršku.

Izvor: Detinjarije

Obrada: Akos.ba

Povezani članci

Back to top button