Izrael očekuje novu eskalaciju s Iranom uprkos primirju

Uprkos trenutnom primirju, izraelske vlasti ne kriju pesimizam i pripremaju se za mogući novi sukob s Iranom, ocjenjujući zaustavljanje iranskog nuklearnog programa kao najviši nacionalni prioritet.
Šef izraelske obavještajne službe Mossad, David Barnea, izjavio je da će Izrael nastaviti pažljivo nadgledati iranske projekte, što je u zemlji protumačeno kao jasan signal da je trenutni mir samo privremeno zatišje.
Izraelski izvještaji ukazuju da je primirje rezultat taktičke ravnoteže interesa, a ne ozbiljnih diplomatskih pomaka. Iran izbjegava direktan sukob sa Sjedinjenim Američkim Državama, dok Izrael zadržava opciju preventivnih udara.
Sporazum o prekidu vatre, postignut uz posredovanje SAD-a, nema mehanizme nadzora niti jasne obaveze, što dodatno povećava rizik od nove eskalacije.
Prema ocjenama izraelskih analitičara, region se nalazi u obrascu kratkih i razornih sukoba koji se ponavljaju svakih nekoliko mjeseci na više frontova – uključujući Liban, Siriju i Jemen – što ugrožava regionalnu stabilnost i zahtijeva snažniju američku uključenost.
Pitanje ostaje: da li je primirje samo privremena pauza ili najava nove runde nasilja? Prema trenutnim signalima – napetost ostaje visoka, a novi sukob se čini neizbježnim.
Akos.ba