U FokusuVijesti iz svijeta

Izrael očajnički traži bilo kakvu naznaku pobjede

Za sada se čini da ima malo nade čak i za privremeni prekid napada, čak i nakon što je Egipat prošle sedmice ugostio čelnike na razgovorima i pogurao planove za postupni prekid rata. Visoki zvaničnik Hamasa rekao je za AP da je ta organizacija čvrsta u svom stavu da neće biti oslobađanja talaca bez trajnog prekida vatre. Izrael neće prihvatiti okončanje rata koji njegovi čelnici opisuju kao egzistencijalni i "bez ograničenja"

Izraelski avioni bombardirali su izbjegličke kampove u Gazi dok su njihove trupe proširivale kopnene operacije, a deseci hiljada Palestinaca napustili svoje domove. Prijetnja šire eskalacije također se nadvija nad regijom, kako se sukobi na sjevernoj granici s Libanom intenziviraju, a izraelski zvaničnici su nagovijestili da “diplomatski pješčani sat” ističe.

Za sada se čini da ima malo nade čak i za privremeni prekid napada, čak i nakon što je Egipat prošle sedmice ugostio čelnike na razgovorima i pogurao planove za postupni prekid rata. Visoki zvaničnik Hamasa rekao je za AP da je ta organizacija čvrsta u svom stavu da neće biti oslobađanja talaca bez trajnog prekida vatre. Izrael neće prihvatiti okončanje rata koji njegovi čelnici opisuju kao egzistencijalni i “bez ograničenja”.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu kaže da Hamas mora biti uništen nakon brutalnih napada sedmog oktobra. Razmjere smrti i patnje unutar Gaze izolirali su Izrael na međunarodnom nivou, a čak i saveznici poput Ujedinjenog Kraljevstva sada pozivaju na “održivi prekid vatre”. Više od 21.600 ljudi ubijeno je u Gazi, većinom žene i djeca, a hiljade drugih zatrpano je ispod ruševina, kažu zdravstvene vlasti u pojasu kojim upravlja Hamas.

Stalna podrška Washingtona pomogla je izraelskim čelnicima da se usredotoče na vojnu kampanju. U petak je administracija predsjednika Joea Bidena odobrila prodaju vojne opreme Izraelu vrijednu 150 miliona dolara, zaobišavši Kongres. State Department naveo je “hitnost izraelske odbrambene potrebe”. Diljem izraelskog društva postoji široka podrška ratu, unatoč raširenom bijesu zbog propusta vojske i obavještajnih službi koji su Izraelce učinili tako ranjivima sedmog oktobra.

Porodice onih koji su držani kao taoci bili su snažni kritičari vlade i glasno su pozivali na prekid vatre, ali čak ni oni “zapravo ne pozivaju na okončanje rata”, tvrde analitičari.

Američki zvaničnici posljednjih su sedmica pozvali na više “ciljanih” napada na vođe Hamasa, usred svakodnevnih upozorenja UN-a i drugih humanitarnih agencija o razornim razmjerama ljudske patnje. “Gaza se bori s katastrofalnom glađu. 40% stanovništva sada je u opasnosti od gladi,” objavila je UNRWA, UN-ova agencija za palestinske izbjeglice. “Svaki dan je borba za preživljavanje.”

Gotovo svi stanovnici Gaze su napustili svoje domove, okupili se u šatorima i prenapučenim dijelovima južnog i središnjeg pojasa za koje izraelski vojni zvaničnici kažu da su sigurniji, iako su i dalje redovito bombardirani. Traje nestašica hrane, čiste vode i medicinskih potrepština, nakon sedmica čvrste izraelske blokade. Kada nešto zaliha dođe do Gaze, one jedva da dopiru do mnogih očajnih stanovnika. Thomas White iz UNRWA-e, rekao je da su izraelske trupe otvorile vatru na radnike UN-a u misiji pomoći u petak.

Nakon što su se zakleli da će uništiti Hamas i ukloniti njegovo vodstvo, Izraelu još uvijek nedostaje bilo kakav opipljiv dokaz da je rat koji je donio razaranje u Gazu i koji odnosi sve veći broj izraelskih vojnika učinio zemlju sigurnijom. Izraelska vojska više je puta tvrdila da se približava ljudima koji stoje iza napada sedmog oktobra. Glasnogovornik IDF-a je rekao da su trupe uništile kompleks tunela u kući koju je koristio vođa Hamasa u Gazi, Yahya Sinwar, i podijelio slike mjesta. Ali nisu uspjeli ubiti ili zarobiti nikoga od čelnika Hamasa sa državnog popisa za odstrel iako i dalje tvrde da vjeruju da mogu uništiti organizaciju s političkim i ideološkim vezama daleko izvan Gaze.

Pitanja o Netanyahuovom nastojanju za kontroverznim pravosudnim reformama, koje su potakle žestoke političke podjele i masovne proteste sada se ponovno pojavljuju. Ekonomija također pati s rezervistima koji su daleko od svojih poslova, turizam je teško pogođen ratom, potrošnja je smanjena. Međutim, domaći i međunarodni pritisak možda neće imati učinak kojem se mogu nadati oni koji žele da napadi budu zaustavljeni ili obuzdani. Jednostavno zato što izraelska vlada osim rata nema drugi plan. (The Observer)

Povezani članci