U FokusuVijesti

Izložba “Bosanske džamije na poštanskim markama i starim fotografijama” otvorena u Sarajevu: Duhovno i kulturno putovanje kroz vjekove

U okviru manifestacije „Dani džemata i džamija“, povodom Dana džamija koji se obilježava 7. maja, u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu upriličeno je svečano otvaranje izložbe pod nazivom „Bosanske džamije na poštanskim markama i starim fotografijama“, autora Alije Drkića.

Izložba je otvorena 6. maja, a nastala je kao rezultat saradnje Gazi Husrev-begove biblioteke, Uprave za vjerske poslove Rijaseta Islamske zajednice u BiH i Javnog preduzeća BH Pošta. Kroz spoj filatelije i arhivskih fotografija, predstavljena su 12 značajnih džamija iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine – od Ferhadije u Banjoj Luci do Sulejmanije u Travniku i Gazi Husrev-begove džamije u samom Sarajevu.

Direktor Uprave za vjerske poslove dr. hfz. Mensur-ef. Malkić podsjetio je na važnost Dana džamija u kolektivnoj memoriji bošnjačkog naroda i naglasio da ova izložba simbolizira prisutnost islama i bošnjačkog identiteta kroz vjekove, uprkos brojnim historijskim nedaćama, uključujući rušenje više od 600 džamija tokom agresije na BiH.

– Ovom izložbom pokazujemo da smo prisutni, da naše džamije stoje uspravno kao i naš narod, dostojanstveno i ponosno. One nisu samo građevine, već čuvari duha, zajedništva i kulture – istakao je Malkić.

Direktor biblioteke, mr. Dženan Handžić, naglasio je da ova ustanova brižno čuva bogato kulturno i arhivsko naslijeđe. Izložba je, prema njegovim riječima, pokušaj da se kroz marke i fotografije podsjetimo na ljepotu islamske sakralne arhitekture u BiH i važnost njenog očuvanja.

Autor izložbe Alija Drkić, poznat po svom dugogodišnjem radu na polju filatelije i arhivistike, kazao je da je cilj ovog projekta bio da se džamije predstave kao simboli duhovnog kontinuiteta i kulturnog identiteta bošnjačkog naroda.

– Svaka markica i fotografija u sebi nosi priču – o vjeri, o zajednici, o vremenu koje je prošlo i o onome što nas obavezuje da čuvamo. Ove džamije nisu samo historijske građevine, već živi svjedoci naših korijena – rekao je Drkić.

Izložba će biti otvorena za javnost naredne dvije sedmice, a posjetioci će imati priliku vidjeti i neke do sada neobjavljene arhivske fotografije koje dokumentuju bogatstvo islamske arhitekture i tradicije u Bosni i Hercegovini.


Ova izložba predstavlja više od običnog kulturnog događaja – ona je poziv na razmišljanje o duhovnom identitetu, važnosti očuvanja kulturne baštine i ponosu jednog naroda koji, bez obzira na iskušenja, ostaje uspravan.

Preuzeto sa Preporod.info

Povezani članci

Back to top button