Nauka i tehnologija

Islam ispred nauke: ‘Pokrijte posude, zaključajte vrata i ugasite svjetiljke’

Šejh Abdu-l-Medžid Ez-Zindani, prvi sekretar Instituta za naučna dostignuća, obuzet je ljubavlju za vođenjem naučnih diskusija sa vodećim stručnjacima iz raznih naučnih oblasti kako bi dokazao da su Kur’an i hadisi pretekli naučne činjenice o svijetu i čovjeku.

Ovo je jedna od diskusija vođena na jednom od tih naučnih susreta sa uvaženim profesorom Nilsonom, poznatim britanskim predavačem parazitologije. Učešće u diskusiji uzeli su i prof. Muhammed Jusuf Sekr i dr Muhammed Sadik Arefe sa univerziteta “Kralj Abdu-l-Aziz” iz Džede. U ovom broju časopisa “El-’idzazu-l-’ilmi” prenijet ćemo jedan dio te diskusije koji je u vezi sa zaštitom od parazita i mikroba, prilikom čega ćemo sasvim jasno vidjeti kako su hadiski tekstovi pretekli ono što je potvrđeno iz ove oblasti.

Šejh Ez-Zindani: Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, kaže: “Pokrijte posude, zaključajte vrata i ugasite svjetiljke.” Šta Vi imate dodati na to sa medicinske strane? Tu je jos i hadis Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem, koji se nalazi Buharijinom “Sahihu”: “Ugasite svjetiljke noću kada htjednete leći, zatvorite vrata i dobro ih zaključajte, i pokrijte hranu i piće.”

Dr Nilson: Da, kada ljudi u svojim kućama ili u putu ne bi pokrivali (zatvarali) posude iz kojih piju, onda bi se na njih spustale muhe. Muha u kući prenosi bolest koa se zove žuta groznica, a ta groznica se prenosi tako što muha polaže svoja jajašca u vodu. To je prvo. Druga stvar je da u vodu mogu dospjeti paraziti putem miševa ukoliko se ne pokrije. Mislim da zaključavanje vrata sprječava ulazak muha i miševa u kucu. A takoše i gašenje svjetla sprječava ulazak insekata i muha koje prouzrokju bolesti, a koje po prirodi privlači svjetlost unutar kuće.

Šejh Ez-Zindani: Što se miševa tiče, Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ih smatra štetočinama koje treba ubiti, tako da se u Buharijinom “Sahihu” nalazi hadis Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: “Pet je vrsta životinja za koje nema grijeha onaj ko ih ubije: gavran, lunja (vrsta sokola), miš, akrep (škorpion) i pas koji hoće ugristi. “

Dr Nilson: Ne znam za gavrana, ali najvažnije od spomenutog je miš, jer je on uzrok za prenošenje mnogih bolesti. On npr. u Saudijskoj Arabiji prenosi brojene parazite poput hinlivenza i lismanije, kao i brojne druge bolesti. Zbog toga se ubijanje miševa smatra nužnim.

Šejh Ez-Zindani: Vi ste specijalista za proučavanje odnosa između čovjeka i životinja. Već ste upoznali neka učenja, pa da li bi se na njih mogla dodati učenja islama?

Dr Nilson: Životinje koje ste spomenuli su posebno odabrane. Ja znam šta pas koji hoće ugristi nanosi štete, takođe i miš, ali za gavrana ne znam. U svakom slučaju možda cemo u budućnosti otkriti da je gavran odgovoran za prenošenje nekih drugih bolesti, jer se svake godine otkrivaju nove bolesti koje se prenose putem životinja i ptica na čovjeka.

Šejh Ez-Zindani: Da li se ova tema, takođe, može smatrati predmetom za naučno istraživanje?

Dr Nilson: Da, mislim da može, jer se o pticama najmanje zna, pogotovo njihova uloga u prenšenju bolesti, osim od strane naučnika koj se bave virusima, tako da je utvrđeno da ptice prenose mnoge jako važne viruse koji se ne prenose putem muha.

Dr Muhammed Sadik Arefe: U ime Allaha, Milostivog, Samislosnog. Neka je salavat i selam na najčasnijeg poslanika Muhammeda, na njegovu porodicu i sve njegove drugove (ashabe). A zatim: Uistinu, ova zanimljiva diskusija koja se odvijala između uvaženog šejha Abdu-l-Medžida Ez-Zindanija i profesora Nilsona je krajnje interesantana. Ona nam je otkrila mnoge stvari upućujući na istinitost Poslanikovih, sallallahu alejhi ve sellem, hadisa, pogotovo što se tiče jedenja mesa nekih životinja i drugo sto ima veze sa ljudskim bolestima, a naročito bolestima kojima su uzročinici paraziti što je i bila toma ove diskusije. Vidljivo je i jasno da su ovi hadisi nagovjestili mnoge važne naučne istine prije nego je za njih saznala savremena nauka. Kao što je prof. Nilson objasnio u biti radi se o većini otkrića koja su se desila u XIX. stoljeću, tako da su ona postala poznata tek u novijem vremenu, a Poslanikovi, sallallahu alejhi ve sellem, hadisi su na njih upućivali jos prije četrnaest stoljeća. To je, u sitinu, jedno čudo koje upućuje na to da Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nije govorio po hiru svome, već je “to samo Objava koja mu se obaznanjuje.” (Kur’an, 53:4) Šejh Ez-Zindani Vam zahvaljuje na ovom interesantnom razgovoru i obilju informacija koje smo danas čuli prilikom čega ste Vi objasnili mnoge bolesti otkrivene u novije doba.

Dr Nilson: I ja, takođe, zahvaljujem šejhu Abdu-l-Medžidu Ez-Zindaniju. Mnogo sam naučio iz ovih razgovora koje sam imao sa njim i jako cijenim njegove nove prilaze Kur’anu i hadisima za koje nisam raznije znao.

(preuzeto iz časopisa “El-’idzazu-l-’ilmi”, br. 7., džumade-l-ula, 1421. g/h, str. 22-26)

 

Akos.bA

 

Povezani članci

Back to top button