O obrazovanju i odgojuObrazovanje i odgoj

Greška u odgajanju nastaje kada je roditelj previše unesen u dječiji život

Svaki roditelj smatra da je u njegovo vrijeme bilo bolje, pa tako pokušava da pravila i navike iz svog odrastanja prenosi na djecu. Osim toga, mnogi roditelji žele da njihova djeca budu uspješnija od njih, pa su tako i očekivanja prevelika.

Mnogi roditelji pokušavaju da nekritično, po principu “copy/paste“ primjene pravila svojih roditelja u vaspitanju svoje djece. Iako mnogi nisu svjesni toga, ali priče koje počinju sa “U moje vrijeme…“, “E, da sam ja to rekla svojim roditeljima“, itd., su velika greška, te takav metod uopšte nije primenljiva na današnjim generacijama, piše portal b92.

“Vremena su se promjenila, današnja djeca žive bitno drugačije nego što su to činile ranije generacije. Uzori, uticaji i modeli o tome šta i kako treba da dolaze prije iz okruženja ili medija, nego iz porodice. To naravno ne znači da je porodica bez uticaja i da bi roditelj trebalo da digne ruke od djeteta, ali poziva roditelja da u saradnji sa djetetom pronađe način i model kako da ono što je njemu/njoj poznato prilagodi potreba djeteta i savremenog trenutka“, objašnjava psiholog i porodični terapeut Radmila Vulić-Bojović.

Shodno tome, mnogi roditelji nesvjesno srljaju u greške u roditeljstvu i tako upadaju u konflikte sa djecom ili ih karakterišu neposlušnima. Stvar je u tome što pod pritiskom modernog doba očekivanja i od djece postaju veća, pa im tako ne ostavljaju previše prostora za slobodu i lične izbore. Takozvano, „helikopter roditeljstvo“ u kojem roditelj očekuje da dijete poslije škole ide na vanškolske aktivnosti, bude stalno aktivno i preokupirano poboljšenjem samoga sebe često se u kasnijem periodu može obiti o glavu.

“Greška nastaje kada je roditelj previše investiran u dečiji život, najčešće zapostavljajući svoj i konstantno nadgleda, monitoriše, kontroliše i određuje šta će dijete i u kom trenutku raditi“, nastavlja Radmila i dodaje da se tu prije svega misli da gomilu obaveza i vanškolskih aktivnosti koje su bitne roditelju, ali ne nužno i djetetu – “Prije ili kasnije dijete počinje da izbjegava i bježi, a tada nastaju pravi problemi“

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button