Dr. Izet Terzić: Nevladine organizacije trebaju iskoristiti ramazan da pomognu IZ
Sa prof. dr. Izetom Terzićem smo razgovarali o tome kako na najbolji način dočekati i provesti ovaj ramazan, o prilici koju ovaj mubarek mjesec pruža za da’vetske aktivnosti kako pojedinca tako i nevladinih organizacija.
Razgovarao: Fahrudin Vojić
AKOS: Kako najbolje dočekati i iskoristiti ovogodišnji ramazan?
Dr. Terzić: Na ovo pitanje upitani najčešće odgovaraju sa potrebom čišćenja i uređenja naših kuća i stanova, što je svakako za pohvalu. Ali, pored toga, značajnije pripreme bi se trebale usmjeriti ka čišćenju srca. Obzirom na to da je ramazan mjesec duhovnog preporoda i tjelesne apstinencije od užitaka tokom dana, lijepo je nekoliko dana prije ramazana ispostiti, kako bi se lakše ” ušlo ” u ramazan. Svakako bi trebalo i druge vrste ibadeta pojačavati češćim učenjem Kur’ana, noćnim nafilama, dijeljenem sadake.
Nakon toga u ramazanu se potpuno posvetiti redovnim i vanrednim vjerskim aktivnostima. Te pripreme se mogu shvatiti kao jedna vrsta zagrijavanja za ono što najbolje dolazi.
AKOS: Kako svako od nas na pojedinačnom nivou može da na najbolji način iskoristiti ramazansku atmosferu kako bi što više ljudi, posebno mladih, privukli vjeri?
Dr. Terzić: Ramazan je prilika da se za relativno malo ulaganja dobije veoma velika nagrada. Međutim, u ovom pitanju nije riječ o individualnom odnosu prema vjeri, nego šta uraditi na polju poziva drugih, pogotovo mlađih osoba. Smatram važnim i bitnim, kao prioritet uzeti one koji su nam najbliži, kako u rodu, tako i u komšiluku. Vrlo je važno pri pozivanju drugih ka primjeni Allahovih propisa da im se naglasi da u tome mi nemamo nikakvih ovozemaljskih interesa, nego da je to poziv obavljanju vjerskih propisa nakon čega će najviše on (ona) imati i ovosvjetskih i ahiretskih koristi. Naš lični primjer će uvijek biti temelj u davetskom angažmanu, jer bez njega sve ostalo će se srušiti. Naše zadovoljstvo i sreća što živimo na islamskim principima mora biti vidljiva i primjetna, a svojom riječju i djelom pozivamo i druge da nam se pridruže kako bi i oni doživjeli radosti vjerskog življenja.
AKOS: Neki savjeti za nevladine organizacije u kontekstu nadolazećeg mubarek mjeseca?
Dr. Terzić: Savjet nevladinim organizacijama koje u ramazanu pojačavaju svoje aktivnosti, bio bi usmjeren na to da pomognu Islamskoj zajednici, na način da preko svojih članova i saradnika naprave “pravu sliku” porodica ili pojedinaca kojima je potrebna bilo kakva vrsta pomoći. Pored najiskrenije namjere da se pomognu oni kojima je pomoć zaista potrebna, treba eliminisati one koji lažno pričaju o svome teškom stanju. Obzirom na to da nam Allah dž.š. u Kur’anu kaže da ima onih koji su potrebni pomoći, ali svoju nevolju skrivaju, na nama je da ih otkrijemo i pružimo takvima pomoć. Nekima njihovo dostojanstvo ne dozvoljava da se žale drugima, a zaista su u teškoj situaciji, te je na nama da i takve prepoznamo i priteknemo im u pomoć.
Molimo Uzvišenog Allaha da nam ukabuli sve iskrene nijete i djela, a posebno ona počinjena tokom mubarek mjeseca ramazana. Amin!
Jedan od primjera saradnje članica Saveza bošnjačkih NVO sa Islamskom zajednicom jest manifestacija Ramazan u Bosni koja je nakon dvije godine održavanja u Sarajevu na platou ispred Čaršijske džamije na Baščaršiji preselila ovaj ramazan u Tuzlu.
U organizacije manifestacije Ramazan u Bosni učestvovali su AKOS, Demus, Saff, Udruženje Svitanje.
Akos.ba