Historija i tradicija

Arheolog Adnan Muftarević: Arheološkim iskopinama do jačeg turizama

Arheolog i viši kustos Muzeja Sarajevo, Adnan Muftarević, napomenuo kako je značajan broj objekata iz osmanskog perioda uništen nakon odlaska Osmanlija s prostora U prostorijama Turskog kulturnog instituta “Yunus Emre” u Sarajevu u utorak je arheolog i viši kustos Muzeja Sarajevo, Adnan Muftarević, održao predavanje na temu “Sačuvana i nesačuvana historijska djela osmanskog perioda”, tom prilikom kazavši kako se arheolozi u BiH mogu smatrati pionirima u oblasti osmanske arheologije, javlja Anadolu Agency (AA).

“Osmanska arheologija je nešto što je novo i mi se možemo smatrati njenim pionirima, ako ne i prvima koji se bave tim poslom. Možemo kazati da Turska kaska za nama jer su oni od osmanske arheologije uradili 2-3 lokaliteta, a mi se možemo pohvaliti većim brojem objekata kao što su džamije, medrese, hamami, tvrđave, mektebi, bunarevi i niz drugih raznih objekata iz osmanskog perioda koje smo proteklih 10-tak godina uspješno realizovali. Najveći dio tih lokaliteta je u gradu Sarajevu što se odražava i na ukupni kvantitet svih osmanskih građevina”, rekao je Muftarević.

Napomenuo je kako je značajan broj objekata iz osmanskog perioda uništen nakon odlaska Osmanlija s prostora Balkana.

“Najviše osmanskih objekata je uništeno za vrijeme austruogarske uprave u BiH. Nakon toga je bilo nešto devastacije i u dobu Kraljevine SHS i nešto za vrijeme socijalističke Jugoslavije”, kazao je ovaj bh. arheolog.

Istakao je kako očekuje da se i arheolozi iz Turske uključe u aktivnosti koje provode arheolozi u BiH u oblasti osmanske arheologije.

“Očekujemo i saradnju s univerzitetima. Ovo što smo mi mogli da uradimo do sada uradili smo s našim sredstvima. To su finansirale naše institucije. Ovo je prilika da kolege iz Turske vide čime se bavimo i ako žele da se zainteresuju za jedan dio zajedničke historije da se i oni malo uključe”, rekao je Muftarević.

Na kraju je naglasio kako arheološke iskopine mogu biti dobar način da se promoviše turizam u BiH.

“Mi čak ne moramo izmišljati, jer već imamo puno lijepih stvari. Kada bi se svaki arheološki lokalitet sredio na svoj jedinstven način on bi sam po sebi bio turistička atrakcija”, istakao je Muftarević.

Moderatorica predavanja na temu “Sačuvana i nesačuvana historijska djela osmanskog perioda” bila je Lejla Jusić, bosanskohercegovačka operska pjevačica, sopranistica i vanredni profesor na predmetu glas na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button