O obrazovanju i odgojuU Fokusu

Majčinstvo 20/30/40: Šefika Mumić

Jedna od važnih i urođenih uloga žene je majčinska uloga, a riječ majčinstvo je samo jedna kratka riječ, ali ima veoma značajno i široko značenje, jer uloga majke u mentalnom i tjelesnom razvoju djeteta je od presudne važnosti.

Kroz mjačinstvo, žena dobija nove uloge i identitete, te prolazi  kroz ogromne i temeljite životne promjene.

Momenat koji mijenja cijeli život

Biti majka je ogromno počašćenje. Mnoge životne lekcije i mudrosti se nauče iskustveno tek kroz ulogu majke, što nam kroz svoju priču svjedoči i Šefika Mumić, administrativna radnica pri Muftijstvu tuzlanskom, i aktivistica Asocijacije žena Medžlisa islamske zajednice Živinice „Prvi put majka sam postala sa 20 godina, drugi put u 25 godini. Kao i svakoj ženi to je ostvarenje sna, imati u rukama to divno malo biće koje vam u jednom momentu mijenja cijeli život, postaje vam centar svijeta. A titula majke je neponovljiva, koliko god diploma i zvanja u životu dobili.“

Majčinstvo se odlikuje nježnim srcem, blagošću, toplinom pogleda, dušom većom od hiljadu drugih duša i ispunjenom neizmjernom milosti od koje je samo Allahova milost veća, a sve navedeno se očituje u riječima majkiAllah nam je usadio u našem biću ljubav prema svome evladu. Tako da majčinstvo ne poznaje granice kad je u pitanju požrtvovanost i briga za svoju djecu. Mogu reći da je majčinstvo cjeloživotna briga o djeci od prvog dana kada dođu na svijet, ali također najljepši posao koji se nikad ne završava.

Značaj porodice, majčinstva, dolazi do izražaja onda kada shvatimo njenu ulogu. Naime, ona je specifična po tome što se u njoj odvija odgojni proces koji u sebi obuhvata brojne komponente, i to je uloga koja je neprekidna „Majčinstvo je posao od 24 sata dnevno sedam dana u sedmici, tako da je potrebno da majka bude fizički spremna za taj tako odgovoran zadatak. Dobiti djecu kao mlada osoba je prednost jer se može podnijeti taj užurbani tempo života. Onog dana kad postanemo roditelji mi zapravo nemamo nikakvog niti iskustva niti kvalifikacije za tu odgovornu dužnost. Ono što znamo naučili smo iz odnosa naših roditelja prema nama. Ona djeca koja su rođena u porodici gdje se praktikuje vjera uče iz primjera svojih roditelja. Lični primjer ponašanja roditelja je najbolji način kako učiti svoju djecu lijepom ponašanju, odgovornosti.“

Najvažnije je međusobno povjerenje

Pitali smo Šefiku šta je najvažnije u odnosu roditelj – dijete, a ona nam je kazala da je povjerenje ključ uspješnosti i blistavosti ovog odnosa „U svakom odnosu između ljudi najvažnije je međusobno povjerenje. U odnosu između roditelja i djeteta pored ovoga imamo i tu posebnu vrstu ljubavi koja je nepresušna i svojstvena samo za ovaj odnos, ljubav koja je bezuslovna, ljubav koja je neupitno sklonište dječije duše. U svakom momentu života djeca trebaju da znaju da uvijek mogu računati na roditelje.“

Dakako, u tzv. modernom i užurbanom svijetu, izazov je mirenje porodičnih i poslovnih obaveza „Pored onih osnovnih obaveza prema porodici koje svaka žena ima, bez obzira da li je zaposlena u nekoj firmi ili ne, kao što su  spremanje hrane, čišćenje, pomaganje oko školskih obaveza djeteta, veoma je važno odvojiti vrijeme koje ćemo posvetiti razgovoru sa djecom. Čak ako to znači da neke druge poslove treba ostaviti za kasnije. Ako je majka zaposlena to je dodatna obaveza, jer na kraju radnog dana preuzima kućanske i majčinske obaveze. Da bi na oba polja ostvarili dobre rezultate potrebno je puno planiranja i organizacije poslova.„

Za kraj, Šefika je podsjetila na neprocjenjivu vrijednost vremena u porodičnom ozračju, shodno tome, i njen savjet majkama jasno odslikava spomenuto „Uz sve obaveze koje imamo podižući našu djecu treba imati na umu da se vrijeme ne može vratiti, da će djeca brzo porasti i otići iz roditeljskog doma, tako da vrijeme treba iskoristiti na najbolji način“.

Za Akos.ba: Rabija Arifović

Povezani članci