Srebrenica 30

Komesar Vijeća Evrope: Upozoravali smo na Srebrenicu, ali nas nisu slušali

Povodom obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, komesar za ljudska prava Vijeća Evrope, Michael O’Flaherty, uputio je snažnu poruku u kojoj je podsjetio na važnost pamćenja žrtava i nužnost zaštite civilnog društva kao ključnog faktora u prevenciji budućih zločina.

„Bio sam u Bosni i Hercegovini prije 30 godina. Živo se sjećam kako su padale tzv. zaštićene zone – s užasnim posljedicama po civile. Danas se sjećamo genocida u Srebrenici i odajemo počast više od 8.000 muškaraca i dječaka koji su tada brutalno ubijeni. Ovom komemoracijom ne samo da im izražavamo poštovanje, već i obnavljamo našu odlučnost da se takvo zlo nikada više ne ponovi na tlu Evrope“, poručio je O’Flaherty u videoporuci.

Naglasio je da se lekcije iz Srebrenice moraju ozbiljno uzeti u obzir.

„Kako bismo ostali vjerni poruci ‘Nikada više’, moramo se sjetiti da su upravo predstavnici civilnog društva upozoravali na ono što se sprema u Srebrenici – i da ih niko nije slušao. Moj tadašnji šef, specijalni izvjestilac UN-a Tadeusz Mazowiecki, također je upozoravao. I njega nisu poslušali. U znak protesta je podnio ostavku“, istakao je.

Komesar je posebno naglasio doprinos civilnog društva u borbi za istinu i pravdu. „Majke Srebrenice su te koje su čuvale sjećanje, borile se da se sazna istina, da se pravda zadovolji. One su bile moralni kompas poslijeratne Evrope.“

Ipak, O’Flaherty je upozorio da je danas civilno društvo širom Evrope pod ozbiljnim pritiskom – potiskivano, omalovažavano i često izloženo prijetnjama i nasilju.

„Upravo zato moramo iskoristiti ovu godišnjicu ne samo da se prisjetimo onih koji su stradali, već i da obnovimo svoju predanost snažnom, slobodnom i zaštićenom civilnom društvu. Bez njega, ni mir ni pravda nisu dugoročno mogući“, zaključio je O’Flaherty.

Njegova poruka dolazi kao podsjetnik da genocid u Srebrenici nije bio rezultat iznenadne eskalacije nasilja, već posljedica ignorisanja upozorenja i slabljenja onih koji su se zalagali za istinu i ljudska prava.
Akos.ba

Povezani članci

Back to top button