Ankara: Održana konferencija u znak sjećanja na 30. godišnjicu genocida u Srebrenici

U okviru međunarodnog projekta “Svijet pamti Srebrenicu”, u Ankari je 22. maja 2025. godine održana konferencija posvećena obilježavanju 30 godina od genocida nad Bošnjacima u Srebrenici. Događaj je upriličen u sali „Muzaffer Goker“ na Filološkom fakultetu Univerziteta u Ankari, u organizaciji tog univerziteta, Historijskog udruženja i Udruženja bošnjačkih žena „Zambak“.
Konferencija je okupila akademike, studente i predstavnike civilnog društva s ciljem dubljeg razumijevanja historijskih, političkih i društvenih uzroka genocida te značaja očuvanja kulture sjećanja i borbe protiv poricanja zločina.
Profesor dr. Admir Mulaosmanović s Univerziteta u Balikesiru govorio je o „slojevitom oblikovanju svijesti o genocidu“, ističući višestoljetne ideološke i kulturne procese koji su stvorili narative mržnje i netrpeljivosti. Posebno je naglasio ulogu srpskog nacionalnog narativa u mitologizaciji vlastite prošlosti i demonizaciji „drugih“, prvenstveno Bošnjaka i Albanaca.
– Kroz historijske mitove, poput kosovskog mita, šireni su stereotipi i netrpeljivost koji su oblikovali percepciju o muslimanima kao prijetnji. Sjećanja na masakre iz 19. stoljeća dodatno su produbila strahove među bosanskim muslimanima – rekao je Mulaosmanović, povezujući historijski kontekst sa događajima iz 1990-ih i kulminacijom zločina u Srebrenici.
Upozorio je i na aktuelne prijetnje revizionizma: poricanje genocida, umanjivanje sudski utvrđenih činjenica i glorifikaciju ratnih zločinaca, koje, kako je naveo, ozbiljno narušavaju procese pomirenja u regionu.
Konferenciju je otvorila Dženita Ozguner, predsjednica Udruženja bošnjačkih žena „Zambak“, naglašavajući važnost suočavanja s prošlošću i očuvanja kolektivnog sjećanja.
– Bol genocida nikada ne nestaje. Rane su i dalje prisutne, a teret pitanja “zašto oni, a ne mi” prati svaku žrtvu i preživjelog – kazala je Ozguner.
Događaj u Ankari dio je šireg projekta “Svijet pamti Srebrenicu” (www.remember.ba), koji realizuju Uprava za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Islamske zajednice u BiH i Federalno ministarstvo raseljenih osoba i izbjeglica, s ciljem suprotstavljanja poricanju zločina i podizanja svijesti o važnosti prihvatanja presuda međunarodnih sudova kao temelja za istinu, pravdu i pomirenje.
Akos.ba
foto:preporod.info