Historija i tradicijaU Fokusu

Tuzlanska kapija simbol nepreboljene tuge i neostvarene pravde

Na današnji dan 1995. godine, granata ispaljena s Ozrena prekinula je 71 život na tuzlanskoj Kapiji, ostavivši neizbrisiv trag boli i nepravde

Na današnji dan, 25. maja 1995. godine, tačno u 20.55 sati, granata ispaljena sa položaja Vojske RS s planine Ozren pogodila je sastajalište mladih u centru Tuzle – Kapiju. Taj trenutak zauvijek je promijenio historiju ovog grada. U trenu je ugašeno 71 života, a 150 osoba ranjeno. Prosječna starost poginulih bila je 24 godine, dok je najmlađa žrtva imala samo dvije i po godine.

Kapija je postala simbol tuge, boli i nepravde, ali i nepokolebljivog sjećanja koje porodice i građani Tuzle čuvaju već skoro tri decenije.

Za ovaj ratni zločin osuđen je general Vojske RS Novak Đukić, tadašnji zapovjednik Taktičke grupe “Ozren”. Sud Bosne i Hercegovine osudio ga je 2009. na 25 godina zatvora, da bi kasnije ta kazna bila smanjena na 20 godina. Ipak, Đukić je pobjegao iz BiH u Srbiju, navodno zbog liječenja, gdje se i danas slobodno kreće, bez izručenja, uprkos međunarodnoj potjernici.

Porodice stradalih, majke i očevi koji su ostali bez svoje djece, i ove godine okupljaju se na Kapiji – mjestu koje je 1995. bilo puno života i radosti, jer se tada slavio nekadašnji Dan mladosti. Umjesto slavlja, Tuzla se od tada prisjeća tragedije, a 25. maj je proglašen Danom žalosti na području Tuzlanskog kantona.

Imena poginulih uklesana su u pamćenje ovog grada, ali i u historiju Bosne i Hercegovine. Njihov gubitak ne smije biti zaboravljen, a borba za pravdu, uprkos svemu, ne prestaje.

U znak sjećanja, zastave su danas spuštene na pola koplja, a tuga građana prenosi se kroz generacije – kao podsjetnik da je zločin nad civilima zločin protiv čovječnosti.

Tuzla pamti. Bosna i Hercegovina pamti. I traži pravdu.

Povezani članci

Back to top button