Historija i tradicijaKultura i tradicija

Obnova Starog kamenog mosta u Konjicu: Povratak historijskog simbola

Radovi na obnovi Starog kamenog mosta u Konjicu započeli su 12. maja 2006. godine, s ciljem vraćanja ovog dragocjenog spomenika kulturne baštine u njegov izvorni izgled. Ovaj monumentalni most sa šest lukova, koji se od 2003. godine nalazi na listi nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, ponovo je zasjao u punom sjaju nakon tri godine intenzivne obnove.

Svečano otvaranje obnovljenog mosta upriličeno je 16. juna 2009. godine, simbolično na Dan općine Konjic, a događaju je prisustvovao i tadašnji predsjednik Republike Turske, Redžep Tajip Erdoan. Tim činom, Konjic je ponovo dobio jedan od svojih najvažnijih kulturno-historijskih simbola koji povezuje dvije obale Neretve, ali i spaja prošlost sa sadašnjošću.

Izvorno izgrađen 1682. godine, u vrijeme vladavine sultana Mehmeda IV, Stari most je djelo Hasečije Aliage iz Blagaja, i predstavlja posljednju veliku osmansku građevinu podignutu na tlu današnje Bosne i Hercegovine. Nažalost, most je srušen 3. marta 1945. godine od strane njemačkih snaga u povlačenju, nakon čega je privremeno zamijenjen drvenom, a potom betonsko-čeličnom konstrukcijom.

Obnova mosta izvedena je u organizaciji turske građevinske kompanije ER-BU, koja ga je rekonstruisala po originalnim nacrtima i tehnikama. Tokom radova ugrađeno je 2.408 kamenih blokova sedre, više od 10 tona olova, gotovo pet tona metalnih spojnica (klamfi), dok je sve povezano tradicionalnim malterom napravljenim od mješavine pijeska, kreča i mljevene opeke.

Dimenzije mosta ostale su vjerne izvorniku – dužine 101,80 metara i širine 5,25 metara. Ukupna vrijednost projekta obnove iznosila je približno 5,3 miliona konvertibilnih maraka.

Stari kameni most u Konjicu, zajedno s mostarskim Starim mostom i mostom Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu, danas se smatra jednim od najljepših i najznačajnijih arhitektonskih dostignuća iz osmanskog perioda na tlu BiH. Osim što predstavlja važnu historijsku tačku, ovaj most simbolično označava spoj Hercegovine i Bosne, a njegova obnova svjedoči o kontinuiranom trudu u očuvanju kulturne baštine zemlje.

Akos.ba
foto:historija.ba

Povezani članci

Back to top button