Vijesti iz zemlje
Geolozi o Donjoj Jablanici: Požar, kamenolom…, šta je zapravo uzrok kataklizme i hoće li se ona ponoviti?
Federalni zavod za geologiju proveo je opsežno istraživanje sliva Donje Jablanice nakon katastrofalnih poplava i klizišta utvrdivši kako rizik od takozvanog "debritnog toka" ostaje dugoročno prisutan, ali se može smanjiti na prihvatljiv nivo kroz implementaciju aktivnih i pasivnih mjera koje su predočene Vladi Federacije Bosne i Hercegovine.
Opsežno istraživanje sliva Donje Jablanice
Upozoravaju da bez provođenja potrebnih mjera pogođeno područje ostaje dugoročno u zoni visokog rizika.
Sve to stoji u odgovoru na zastupničko pitanje koje je postavio zastupnik Sanel Kajan (DF) u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, a u kojem je održana i tematska sjednica posvećena poplavama koje su 3. oktobra pogodile dio Hercegovine i Srednjobosanskog kantona.
Debritni tok je pokretna masa rastresitog blata, pijeska, stijena, vode, tla, zraka, koja putuje niz padinu pod utjecajem gravitacije.
Debritni tokovi mogu biti vrlo opasni, pogotovo u područjima vrlo strmih padina gdje mogu doseći brzinu veću od 160 km/h i putovati na velike udaljenosti te puniti doline nesortiranim materijalom.
– Zavod je proveo opsežno istraživanje sliva Donje Jablanice u kojem se aktivirao debritni tok. Na osnovu provedenih istraživanja Zavod je izradio preliminarni izvještaj koji je dostavljen relevatnim institucijama 8. novembra. Naknadno je Vladi FBiH dostavljen i prijedlog zaključaka na izjašnjenje s ciljem usmjeravanja daljih aktivnosti ka smanjenju rizika i povećanju sigurnosti pogođenog područja – navode iz Zavoda.
Dodaju kako su na osnovu prikupljenih podataka izradili kratkoročnu i dugoročnu procjenu sigurnosti naselja Donja Jablanica.
Utvrđeno je da posljednji debritni tok nije povećao vjerovatnoću novih tokova, već ju je relativno smanjio kroz mehanizam “prirodnog čišćenja” erozionih kanala.
Istovremeno, naglašeno je da debritni tokovi nisu jedinstvena pojava u ovom području već su kroz geološko vrijeme redovno doprinosili formiranju geomorfoloških oblika, uključujući i depozicionu lepezu na kojoj se naselje nalazi.
Rizik ostaje dugoročno prisutan
– S obzirom na prirodne procese u geološkom vremenu, utvrđeno je da se slični događaji mogu očekivati i u budućnosti iako njihova učestalost nije precizna. Rizik ostaje dugoročno prisutan, ali se može smanjiti na prihvatljiv nivo kroz implementaciju aktivnih i pasivnih mjera koje su detaljno obrazložene u izvještaju. Bez provođenja ovih mjera pogođeno područje ostaje dugoročno u zoni visokog rizika.
Utvrđeno je i da je izvorni materijal za posljednji debritni tok najvećim dijelom potekao iz dijela sliva pogođenog šumskim požarom prije tri godine.
Deforestacija izazvana ovim požarom vjerovatno je doprinijela inicijaciji i magnitudi toka iako su ovi tokovi dio prirodnih procesa koji su redovna pojava u geološkom vremenu.
S obzirom na trenutne uvjete, konstatovano je da ne postoji neposredan rizik za aktivaciju debritnog toka što isključuje potrebu za hitnim mjerama prevencije – naveli su iz Federalnog zavoda za geologiju.
Ukazuju kako implementaciju mjera zaštite treba provoditi sistemski u skladu sa relevatnim zakonskim propisima.
– Po pitanju zatečenog stanja u zoni kamenoloma Zavod je utvrdio da je određena količina materijala iz kamenoloma mobilizirana tokom toka i doprla do Donje Jablanice.
Zavod nema nadležnost za izdavanje dozvola za rad kamenoloma niti za inspekcijski nadzor nad njihovim radom.
Napominjemo kako je Kantonalno tužilaštvo HNK – Područno tužilaštvo Konjic formiralo predmet o okolnostima tragičnog događaja – stoji u odgovoru Zavoda na zastupničko pitanje Kajana.