Vratio se iz Švedske i pokrenuo IT kompaniju: BiH ima kvalitetne mlade kadrove
Od Mostara preko Švedske u Kaliforniju i nazad
Senad Šantić je bosanskohercegovački mladi poduzetnik i direktor kompanije za informacione tehnologije ZenDev iz Mostara, koja nudi usluge izrade web i mobilnih aplikacija. Rođen je 1988. godine u Mostaru, a već 1993. godine je, zbog ratnih okolnosti, izbjegao u Švedsku s porodicom, gdje se i školovao. Nakon toga odlazi u San Francisco, gdje stiče nova znanja i iskustva. U Švedskoj je imao svoju firmu koja se bavila izradom mobilnih aplikacija za škole.
Na pitanje koji je bio njegov motiv za povratak iz Švedske u rodni grad Šantić odgovara da za velike odluke najčešće ima više motiva, ali prevagnuo je poduzetnički izazov.
“Ljeta sam volio provoditi u Hercegovini, pa me privlačilo to kako bi život u Mostaru izgledao. Moj brat se vratio dvije godine prije mene. Nisam imao ništa specifično što bi me vezalo za Švedsku, tako da sam bio spreman za avanturistički potez.”
Svi koji se vrate u Bosnu i Hercegovinu suočavaju se s glomaznom i sporom administracijom, od vađenja dokumenata do otvaranja firmi.
“Sjećam se da sam se oko dva mjeseca vrtio u gradu rješavajući birokratiju. Imao sam sreću da je uz mene išao jedan rođak, koji mi je mnogo pomogao, da nije bilo njega puno bi bolniji taj proces bio.”
Oni koji se vraćaju u domovinu i žele investirati očekuju podršku institucija u pokretanju biznisa, međutim Šantić smatra da je ta filozofija zastarjela.
“Pokretanje biznisa je moja vlastita stvar i moja želja. Jedan od razloga što sam se vratio je da ja pomognem Bosnu i Hercegovinu, a ne obrnuto. Država je, naravno, mogla olakšati i digitalizirati administraciju… ali iskreno nisam očekivao ništa više.”
Kreiranje vlastitih softverskih rješenja
Bosna i Hercegovina je već godinama izložena iseljavanju, tako da mnogi sektori imaju problema s pronalaskom adekvatne radne snage.
“Dok smo bili manja firma i imali konkurse gdje se traži jedan-dva radnika, mogli smo se na taj način širiti u Mostaru. U zadnje vrijeme, teško nam je naći potrebnu radnu snagu u Hercegovini. Iz tog razloga smo se proširili i u Sarajevo.”
ZenDev je mlada dinamična, brzorastuća tehnološka kompanija, koja se planira razvijati u smjeru kreiranja vlastitih softverskih rješenja.
“Imamo velike ambicije. Do kraja godine planiramo radni kolektiv povećati na oko 70. Danas smo primarno konsultantska firma, ali idemo u tom smjeru da pravimo vlastite softverske solucije. Trenutno imamo tri takva projekta unutar firme.”
Šantić ima zanimljivu poruku mladima u dijaspori u kontekstu njihovog povratka i investiranja u domovinu.
‘Prodajni kanali u dijaspori
“Moja odluka da se vratim u domovinu je možda za mnoge radikalna, iako sam ja prezadovoljan sa svojom odlukom. Važnije od povratka je uspostaviti kvalitetne kontakte između dijaspore i ljudi u Bosni i Hercegovini. Alati kao što je LinkedIn nam to omogućuju lakše nego ikad prije i na obostrano zadovoljstvo. Dijaspora ima ogromne resurse u domovini, a Bosna i Hercegovina ima fantastičan prodajni kanal u dijaspori.”
Kad su u pitanju mladi koji žele napustiti Bosnu i Hercegovinu, Šantić smatra da ih ne treba osuđivati zbog te namjere.
“Na državi i privredi je da im napravi dovoljno dobre uslove ovdje da se ne bi oni morali iseljavati. I ja sam prvo otišao u Ameriku sa 20 godina, jer sam bio željan da vidim svijeta. To je sasvim prirodna stvar i opet bih to ponovio. Ako očekujemo da se neko jedan dan vrati, haj’mo mi ovdje napraviti dovoljno dobre uslove da se ima čemu vratiti”, kaže Senad Šantić.
Ova uspješna priča pokazuje da BiH može da privuče uspješne pojedince iz dijaspore koji se bave najunosnijim poslovima.