Zdravlje

6 koraka do zdravih, bijelih zubi

Izbjegnite probleme sa zubima čuvanjem oralnog zdravlja

Ako postoji ijedan ljekar kojeg se većina ljudi zaista boji negdje u samom vrhu definitivno bio bi stomatolog. Je li to zbog zvuka bušilice, boli ili svega zajedno – nebitno je. Kako god bilo, pronalaženje dobrog stomatologa za neke od nas prilično je teško i mnogi se groze redovitih odlazaka onamo.

Ipak, to je nešto što bi svatko od nas redovno trebao činiti, no ono što možete napraviti je barem smanjiti broj zahvata koje će vam vaš stomatolog na redovnom pregledu morati napraviti. To možete učiniti stalnim održavanjem higijene u ustima. Želite li zdravije, bjelije, čišće i jače zube evo kako to postići.

1. Redovito čistite zube koncem ili interdentalnom četkicom

Idealno bi bilo kad biste zube čistili svaki dan koncem ili još bolje interdentalnom četkicom (koja se može kupiti u svim drogerijama i apotekama). Zubni konac i interdentalne četkice dosežu one dijelove između zuba koje četkica ne može i pomoću njega se rješavamo štetnih naslaga između zuba i pored zubnog mesa koje mogu dovesti do parodontoze.

Za osobe sklone oboljenjima desni, još je važnije čistiti zube koncem. Veći rizik od oboljenja desni imaju pušači i dijabetičari.

2. Pravilno četkanje zuba

Svi mi znamo da bismo trebali četkati zube dva puta dnevno, no važno je i kako ih četkamo.

  • Zube je potrebno četkati barem dvije minute.
  • Bolje je koristiti četkicu s malom “glavom”, jer ćete tako lakše doseći stražnje zube (umnjake).
  • Izbjegavajte četkanje s jedne na drugu stranu, kružni pokreti ili pokreti gore prema dolje su puno bolji način čišćenja zuba.
  • Isprobajte električnu četkicu za zube. Istina jest da čišćenje možete dobro obaviti i s običnom četkicom, ali električna četkica često ima tajmer i dobra je za osobe koje pate od artritisa.
  • Ako imate problema s desnima, birajte što mekše četkice.
    3. Ne zaboravite na jezik

    Bakterije se nakupljaju na jeziku isto kao i na zubima, a samo se neki od nas sjete očistiti i jezik. Ako bolje pogledate svoj jezik vidjet ćete da je hrapav i da ima mnogo mjesta gdje mikroskopske bakterije se mogu nakupljati. Ostružete li jezik posebnom “lopaticom” ili samom četkicom rješavate se bakterija i smanjujete mogućnost oralnih oboljenja. Ako vam to nije dovoljna motivacija, znajte da su istraživanja pokazala kako struganje ili četkanje jezika pomaže riješiti se lošeg zadaha.

    zena.rtl.hr

Povezani članci

Back to top button