
Kako Ramazan odmiče, muslimanska zajednica u Londonu prihvata ovaj sveti mjesec kroz okupljanja porodica, odlazak u džamije i ukrašavanje domova kako bi stvorila jedinstvenu duhovnu atmosferu.
U cijelom gradu, domovi su ukrašeni prazničnim dekoracijama, džamije su ispunjene vjernicima, a lokalne tržnice bilježe porast broja kupaca koji se pripremaju za sahur i iftar, obroke prije zore i uveče, piše Daily Sabah.
Za mnoge, Ramazan nije samo vrijeme posta i molitve, već i period refleksije, humanitarnih djela i zajedništva.
Nawal Adam, stanovnica Londona i inžinjerka, podijelila je kako se njena porodica priprema za mjesec koordinirajući dnevne rutine kako bi uskladili post, molitve i angažman u zajednici.
„Ukrašavamo naše domove prije Ramazana i unaprijed planiramo obroke,“ rekla je Adam za Anadolu Agency (AA). „Imam veliku porodicu, pa organizujemo prijevoz za sve, prevozimo rođake i vodimo ih u džamiju na teravih namaz. Također planiramo kako efikasno pripremiti iftar.“
Naglasila je važnost porodičnih okupljanja tokom Ramazana, priznajući izazove posta u Ujedinjenom Kraljevstvu zbog dugih radnih sati. Ipak, smatra da duhovne nagrade nadmašuju poteškoće.
„Vrlo je, vrlo teško, ali Elhamdulillah, blagoslovljeni smo. Allah nas nagrađuje za naše napore,“ rekla je.
Za druge, priprema je više o mentalnoj i duhovnoj spremnosti.
„Očistite sebe sa svježim umom, da biste se lijepo ponašali među svojima,“ rekao je 33-godišnji Raak, još jedan stanovnik Londona.
„To je dobar trenutak za razmišljanje o ljudima koji se bore vani. Također pokušavate biti, ako je moguće, humanitarni.“
Dodao je da Ramazan podstiče osjećaj povezanosti i poštovanja unutar muslimanske zajednice. „Radi se o okupljanju sa svim braćom i sestrama, gdje dijelimo zajednički cilj.“
Tržnice, domovi oživljavaju
Za muslimanske trgovce u Londonu, Ramazan je vrijeme povećane poslovne aktivnosti jer kupci žure kupiti tradicionalnu hranu i osnovne potrepštine.
Afganistanski trgovac, Ali, u Sjevernom Londonu, primijetio je porast kupaca koji traže hurme, osnovnu namirnicu za prekidanje posta.
„Hurme su uvijek u velikoj potražnji tokom Ramazana,“ rekao je za AA.
„Ljudi ih kupuju unaprijed, a zatim nastavljaju kupovati tokom cijelog mjeseca. To je dio tradicije.“
Mnoge porodice u Londonu ulažu posebne napore da unesu duh Ramazana u svoje domove.
Galal Youssef, britanski Egipćanin koji živi u Velikoj Britaniji od 1995. godine, rekao je da njegova žena ukrašava dom kako bi odražavala prazničnu i duhovnu suštinu mjeseca.
„Stavlja ukrase za Ramazan, a također dodajemo i neke egipatske ukrase kako bi se osjećalo više kao kod kuće,“ rekao je.
„Za nas je važno osigurati da su svi u domaćinstvu spremni za post, i fizički i mentalno.“
Youssef je također naglasio ključnu ulogu koju džamije imaju u jačanju zajednice tokom Ramazana.
„Osjećaj zajedništva u džamiji je divan. Tu se susrećemo i slušamo učenje Kur’ana. Svi se poznajemo,“ rekao je.
„Ako ne idete u džamiju, ne biste osjetili Ramazan u Engleskoj,“ rekao je.
Džamije nude podršku
Džamije širom Londona pojačale su svoje napore da pruže podršku vjernicima i osiguraju da Ramazan ostane značajno iskustvo.
Hamid Qureshi, imam džamije u North Finchley, podijelio je detalje o raznim uslugama koje se nude tokom svetog mjeseca.
„Svake noći obavljamo teravih namaz, gdje pokušavamo završiti ‘khatam’ (kompletiranje) Kur’ana od početka do kraja tokom 30 dana Ramazana,“ objasnio je.
Pored molitve, džamija također organizira iftar i sehur za članove zajednice te ima inicijative poput programa „Kuran Buddy“, povezujući pojedince sa iskusnim učačima kako bi poboljšali svoje učenje i razumijevanje muslimanske svete knjige.
Za muslimansku zajednicu u Londonu, izazovi s kojima se susreću braća i sestre širom svijeta duboko se osjećaju tokom Ramazana.
„Kao i prošle godine, ono što se događa drugdje u muslimanskom ummetu utiče na nas svuda. Muslimanski ummet je kao jedno tijelo. Ako jedan njen dio pati i nalazi se u nevolji, ostatak tijela je također u nevolji,“ rekao je Qureshi.
„Osjećamo nevolje naših braća i sestara gdje god da se nalaze u svijetu, posebno u Gazi, Sudanu, Libanu, Siriji i drugim mjestima. Posebo se fokusiramo na dove (molitve) za njih.“
Mnoge džamije u Londonu također organiziraju inicijative za prikupljanje sredstava tokom Ramazana, sa dobrotvornim organizacijama koje prikupljaju donacije za Palestince u Gazi i druge koji pate širom svijeta, rekao je.
„Ramazan je mjesec strpljenja i istrajnosti,“ dodao je Qureshi.
„Gledamo u njihov primjer i strpljenje i ustrajnost koje su pokazali u svojim nevoljama, kako bi nas uputili tokom Ramazana.“
Za akos.ba prevela: Ajla Hećimović