Zavod za statistiku Njemačke pobija proizvoljne podatke o masovnim odlascima iz BiH
Uvidom u statističke podatke agencija za statistiku Austrije, Danske, Kanade, Norveške, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Švedske i Švicarske, dobiven je podatak da se od 1. januara 2013. godine do 31. decembra 2016. godine broj naših državljana u ovim zemljama ukupno povećao za 40.334
Piše: Mahir SOKOLIJA
Iz Bosne i Hercegovine stanovništvo intenzivno seli još od sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kada je Jugoslavija otvorila granice i omogućila svojim građanima putovanje i zapošljavanje u inostranstvu. Veliki broj stanovnika Bosne i Hercegovine, naročito iz krajeva koji nisu bili obuhvaćeni industrijalizacijom nakon Drugog svjetskog rata, ili koji su iz političkih razloga ostali manje razvijeni, odlazi tada na “privremeni rad u inostranstvo”. Prema podacima Statističkog godišnjaka SR Bosne i Hercegovine iz 1992. godine, na privremenom radu u inostranstvu 1991. godine bilo je 234.213 osoba.
A na osnovu podataka objavljenih u ovom godišnjaku iz 1991. godine, Bosna i Hercegovina je među republikama koje su činile Jugoslaviju imala 1981. godine najviši procent odlazaka na rad u inostranstvo. Od ukupnog broja jugoslavenskih radnika u inostranstvu registriranih 1981. godine, njih 21,4% bili su iz Bosne i Hercegovine, koja je te godine činila 18,4% stanovništva Jugoslavije. Doda li se tome broj naših građana koji su radili u Sloveniji, onda je taj procent i znatno viši.
S početkom agresije na Bosnu i Hercegovinu došlo je i do velikog iseljavanja, što je u konačnici rezultiralo izuzetnim padom u broju stanovnika. Kada se usporede posljednji prijeratni popis (1991) i jedini poslijeratni (2013), vidimo da se broj stanovnika BiH smanjio za približno 850.000, odnosno za nešto više od 19%. Stotine hiljada prognanika vratilo se u Bosnu i Hercegovinu, ali ih je veliki broj i ostao u inostranstvu, čime je, uz tzv. staru emigraciju, naša država postala u odnosu na njen ukupan broj stanovnika jedna od evropskih zemalja s procentualno najvećom emigracijom.
Opširnije na portalu Stav.ba.