
Ekipe Službe civilne zaštite Općine Stari Grad Sarajevo, zajedno s pripadnicima službi zaštite i spašavanja, izvršile su u nedjelju terenski obilazak lokaliteta Curine njive, na granici općina Stari Grad Sarajevo i Istočni Stari Grad (područje Bostarići). Tom prilikom uočene su ozbiljne geološke promjene – vidljive pukotine u tlu, koje se zbog kontinuiranog pomjeranja terena sve više šire i produbljuju.
Podzemne vode dodatno doprinose nestabilnosti tla, formirajući plavne površine i podstičući eroziju. Zabilježen je pad nekoliko stabala, a klizište se kreće prema prvim stambenim objektima u ulici Ablakovina.
Na lokalitetu Knjeginjac (Istočni Stari Grad), iako nije bilo novih građevinskih aktivnosti niti odlaganja materijala, primijećeno je slijeganje postojećeg deponijskog materijala, kao i znaci erozije tla.
U dijelu Bistričkog potoka (Boguševac), koji se proteže između općina Stari Grad Sarajevo i Istočni Stari Grad, stanje ostaje nepromijenjeno – korito potoka je i dalje djelimično zatrpano zemljano-kamenim materijalom i obrušenim stablima, bez evidentiranih novih aktivnosti na uklanjanju prepreka.
U posljednja 24 sata nije bilo potrebe za evakuacijom stanovništva s ugroženih lokacija.
Radi pravovremenog reagovanja i zaštite građana, Općinski štab civilne zaštite Stari Grad organizovao je neprekidno (24-satno) osmatranje ključnih rizičnih lokaliteta: Curine njive, Knjeginjac i Bistrički potok. Cilj je rano upozoravanje stanovništva i priprema za eventualnu evakuaciju, saopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ).
Akos.ba
foto: preporod.info