Srebrenica 30

U Briselu obilježena 30. godišnjica genocida u Srebrenici: Sjećanje kao obaveza čovječanstva

U prostorijama Ambasade Kraljevine Nizozemske u Briselu upriličena je komemoracija povodom 30. godišnjice genocida u Srebrenici – jednog od najtežih zločina počinjenih na tlu Evrope nakon Drugog svjetskog rata. Događaj je organizovan pod pokroviteljstvom ambasadora Bosne i Hercegovine u Belgiji, Erola Avdovića, a okupio je brojne predstavnike diplomatskog, političkog i kulturnog života.

Komemoraciji su prisustvovali ambasador Savezne Republike Njemačke u Belgiji Martin Kotthaus, zamjenik šefa misije Kraljevine Nizozemske Max Valstar, kao i predstavnici Austrijskog kulturnog foruma, Evropskog parlamenta i brojnih međunarodnih institucija. Događaj je održan uz podršku članova Evropske narodne stranke i Zelenih, što je još jednom pokazalo da pitanje Srebrenice ostaje moralna obaveza i evropska odgovornost.

U sklopu programa otvorena je izložba “Srebrenica: 11 lekcija za budućnost”, autora dr. Hikmeta Karčića. Izložba je ponudila edukativni i introspektivni uvid u tragediju, naglašavajući univerzalne vrijednosti i poruke koje proističu iz srebreničkog genocida: opomena protiv ravnodušnosti, važnost suočavanja s prošlošću i potrebu za aktivnim očuvanjem sjećanja.

Jedan od najupečatljivijih trenutaka večeri bio je umjetnički performans pod nazivom “8372 sekunde”, simbolično nazvan po broju žrtava srebreničkog genocida. U produkciji Kulturnog udruženja Art Alive, nastupile su umjetnice Aldina Topčagić (pokret), Margareta Klobučar (sopran) i Mersiha Teskeredžić (violina). Izvedba “Srebreničkog inferna” duboko je dirnula prisutne i dodatno naglasila emocionalnu težinu komemoracije.

U tišini i dostojanstvu, učesnici su minutom šutnje odali počast ubijenima, dok su govornici podsjetili na odgovornost međunarodne zajednice i neophodnost stalnog obrazovanja o genocidu. Poručeno je da suočavanje s istinom ne smije prestati, te da borba protiv poricanja i revizionizma mora biti kontinuirana.

Posebna zahvalnost izražena je Elmi Oručević za njen doprinos i koordinaciju u organizaciji događaja, koji je, kako navode iz udruženja Art Alive, bio posvećen čuvanju sjećanja i prenošenju poruke da Srebrenica nije samo bol prošlosti, već i opomena budućnosti.

Trideset godina kasnije, Brisel je još jednom poslao jasnu poruku: sjećanje na Srebrenicu ne pripada samo Bosni i Hercegovini, već cijelom čovječanstvu.
Akos.ba

Povezani članci

Back to top button