Tužilac Brammertz: Snaga Majki Srebrenice nadahnjuje više od bilo koje presude

Glavni tužilac Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS), Serge Brammertz, uoči obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, još jednom je ukazao na ozbiljnost trenutka u kojem se nalazi bosanskohercegovačko društvo, ali i važnost pravde i istine za žrtve.
U razgovoru povodom ove bolne godišnjice, Brammertz je upozorio da je poricanje genocida i veličanje osuđenih ratnih zločinaca u Bosni i Hercegovini dostiglo zabrinjavajući nivo, gori čak i nego prije deset godina. Istakao je da ovakva praksa dodatno vrijeđa porodice žrtava koje ni danas, tri decenije kasnije, još uvijek tragaju za kostima svojih najmilijih.
„Dok porodice i dalje kopaju po masovnim grobnicama u potrazi za kostima svoje djece, negiranje genocida i glorifikacija onih koji su za njega osuđeni danas je prisutnija nego ikada. To nije samo neprihvatljivo – to je duboko nehumano“, poručio je Brammertz.
Govoreći o svom dugogodišnjem radu, tužilac je rekao da su mu najveće profesionalne prekretnice bila hapšenja i osuđujuće presude Radovanu Karadžiću i Ratku Mladiću, koje su osuđene na doživotni zatvor za genocid i druge zločine. Međutim, dodao je da mu najveću inspiraciju daju preživjeli – oni koji su, uprkos nezamislivim gubicima, ostali dostojanstveni i uporni u borbi za istinu.
„Upoznao sam brojne žrtve i preživjele, među njima majku Srebrenice Muniru Subašić, Murata Tahirovića i mnoge druge. Njihova snaga, odlučnost i dostojanstvo daleko su snažniji utisak od svega što sam doživio u sudnicama. Oni su ti koji ostavljaju najdublji trag na mene“, rekao je Brammertz.
Nakon više od 20 godina rada na međunarodnim istragama ratnih zločina i genocida, Brammertz priznaje da su lična razočarenja – poput oslobađajućih presuda – neizbježna, ali da osjećaj svrhe prevladava sve teškoće.
„Ovaj posao za mene je privilegija. Ne zbog zločina koje procesuiramo, već zato što pružamo podršku žrtvama i pomažemo im da barem djelimično dobiju ono što im je decenijama uskraćivano – pravdu“, zaključio je Brammertz.
Njegove riječi dolaze kao podsjetnik da se sjećanje na Srebrenicu ne smije završiti na komemoraciji, već mora biti trajna borba protiv poricanja, revizionizma i zaborava.
Akos.ba