Sjećanje na Murata Badića: 24 godine od ubistva u Banjoj Luci
Tokom ceremonije postavljanja kamena-temeljca za obnovu Ferhadije 2001. godine, Murat Badić iz Cazina pretučen je u masovnim neredima. Od zadobijenih povreda preminuo je nekoliko sedmica kasnije. Počinioci nikada nisu otkriveni.

Na današnji dan, 7. maja, navršavaju se 24 godine od ubistva Murata Badića, građanina Cazina koji je došao u Banju Luku da prisustvuje ceremoniji obnove porušene Ferhadije džamije. Ovaj događaj, koji je trebao simbolizirati početak obnove porušene džamije i povratak suživota, prerastao je u nasilje kada je oko 4.000 demonstranata napalo oko 300 prisutnih Bošnjaka, uključujući i strane diplomate. Badić je zadobio teške povrede uslijed kamenovanja i preminuo nakon 19 dana provedenih u komi .
Ferhadija je srušena 1993. godine u ratu, a njena obnova 2001. predstavljala je pokušaj izgradnje povjerenja i međuetničkog dijaloga. Međutim, grupa nasilnih demonstranata napala je okupljene, uključujući vjerske zvaničnike i građane koji su došli s porukom mira. Policija tog dana nije uspjela spriječiti eskalaciju nasilja.
Murat Badić, tada 61-godišnjak, teško je povrijeđen kamenicama i preminuo 26. maja 2001. godine u banjalučkoj bolnici. Njegova smrt pravno se vodi kao ubistvo, ali ni nakon više od dvije decenije počinioci nisu identificirani niti su krivično gonjeni.
Iako su domaće i međunarodne organizacije tada osudile napad, sjećanje na Murata Badića danas gotovo da ne postoji u javnom prostoru. U Banjoj Luci ne postoji spomen-obilježje, a godišnjica njegovog ubistva prolazi bez službenih izjava ili komemoracija.
Posebno je izazvalo pažnju to što je 2021. godine, upravo 7. maja, u Banjoj Luci organizovana svečanost povodom odlikovanja austrijskog pisca Petera Handkea Ordenom Republike Srpske. Handke je poznat po negiranju genocida u Srebrenici i podršci režimu Slobodana Miloševića. Tom prilikom, vlasti Republike Srpske, uključujući Milorada Dodika, Željku Cvijanović i Radovana Viškovića, odlikovale su Handkea Ordenom Republike Srpske za “izuzetan rad i zasluge na polju kulturnog i duhovnog razvoja” .
Ovaj čin izazvao je osude širom Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice, posebno zbog činjenice da su vlasti RS-a ignorisale godišnjicu ubistva Murata Badića, dok su istovremeno odavale počast osobi poznatoj po negiranju ratnih zločina.
Danas, 24 godine nakon tog tragičnog događaja, ostaje otvoreno pitanje – hoće li pravda za Murata Badića ikada biti zadovoljena? Njegovo ubistvo ostaje simbol nekažnjenog zločina i važna opomena o nužnosti suočavanja s prošlošću.
akos.ba