Moj vrtU Fokusu

Savjeti za podizanje plastenika i staklenika

Davno je bilo kada se proizvodnja povrća odvijala samo na njivama i kada to vremenski uvjeti dozvoljavaju. Naime, današnja proizvodnja povrća najčešće podrazumijeva intenzivniju sadnju i u svim vremenskim prilikama, kako bi se povećao prinos povrćarskih kultura.

Zato i mali proizvođači uvode specijalne agrotehničke mjere, za pojedine povrćarske biljke. Rješenja su u zaštićenom prostoru odnosno plastenicima i staklenicima.

Dilema – što je isplativije?

Međutim mnogi proizvođači, i oni koji tek žele postati, u dilemi su i često postavljaju pitanje – što je isplativije, plastenik ili staklenik?

Staklenici su skuplji od plastenika, mada i plastenici se u posljednje vrijeme usavršavaju, imaju jaču konstrukciju, bolje grijanje, pa na tržištu i njihova cijena raste. Zato bi trebalo odgovoriti na osnovno pitanje – za koju tehnologiju proizvodnje se odlučiti, a da pri tome napravite plan koliko brzo želite da vam se uložen novac vrati.

Izbor lokacije za podizanje objekata

Kada govorimo o staklenicima, trebalo bi znati da su vam potrebne samo građevinska i upotrebna dozvola. Staklenici se moraju graditi na zemljištu koje je predviđeno planom izgradnje za takav tip objekta.

Kod plastenika je procedura malo kompliciranija. Postoje dvije kategorije proizvođača, oni koji žele podići plastenik u svom vrtu i oni koji hoće plastenik podići na nekoj drugoj lokaciji. Plastenici koji se podižu na okućnici ili u vrtu imaju ograničen oblik i položaj zbog prostora, pa je potrebno voditi računa o tome da se ne naruši odnos dužine i širine plastenika (optimalan odnos dužine i širine objekta je 5:1).

Plastenik (Foto: Maja Celing Celić)

Voda odgovarajuće kvalitete

Kada se proizvođači odlučuju da se plastenici podižu na posebnoj parceli, osim agronomskih karakteristika zemljišta, mora se obratiti pažnja i na vodu odgovarajuće kvalitete. To podrazumijeva bunar ili izvor vode koji se planira koristiti, ali i analizu kemijskih karakteristika vode. Voditi računa i o tome da li u blizini ima potencijalnih zagađivača vode. Zato bi bilo poželjno da razmišljate i o alternativnom izvoru vode.

Električna energija

Poljoprivrednici često previde ovu stavku, pa bi se trebalo raspitati koje su mogućnosti i koliki su troškovi da se struja privede namijeni, da ne bi dolazilo do neugodnih iznenađenja, kada počnu stizati računi za struju ili kada se izračuna koliko košta uvođenje električne energije.

Postojanje čvrstog puta

Vodite računa o tome da put bude čvrst, jer kod postavljanja objekta ova stavka je veoma značajna, ako ne i najznačajnija, jer kada krene berba – kreću problemi, s iznošenjem plodova iz plastenika. Sve ovo dovodi do povećanja troškova, jer se mora angažirati dodatna radna snaga.

Staklenik (Foto: Martina Gavran)

Postojanje ograde

Ovi objekti su najčešće meta lopova, ali i životinja koje u potrazi za hranom sve obrste. Zato bi bilo poželjno da ogradite plastenik.

Prostor za proširenje

Ovo je jedan od problema, koji se najkasnije uoči. Najčešće se događa da kada krene proizvodnja i prodaja i kad se želi proširiti djelatnost, da nema dovoljno mjesta za to. Tada je dalje širenje nemoguće, a izmještanje je vrlo neisplativo.

Položaj prostora

Biljkama treba osigurati što više svjetlosti, pa se preporučuje postavljanje staklenika u pravcu istok – zapad, ali uz napomenu da se ovo određuje za svaki pojedinačan slučaj. Također, treba veoma voditi računa o tome da li u neposrednoj blizini postoji potencijalni izvor zaraze, bolesti ili štetnici i smeće.

Zemljište

Karakteristike zemljišta su još jedna osobina o kojoj treba voditi računa. Na raznim tipovima zemljišta je moguće podići zaštićeni prostor, ali nije moguće proizvoditi biljke, pri čemu drugi razlog isključuje prvu mogućnost, dakle i ovom segmentu treba pažljivo pristupiti.

www.agroklub.com

Povezani članci

Back to top button