Liderstvo i menadžment

Razmišljate o pokretanju vlastitog biznisa? Evo što sve morate znati

Imate li dovoljno znanja, kompetencija i hrabrosti te malo poduzetničkog duha, otvaranje vlastitog biznisa može za vas biti prava stvar.

Ipak, morate biti svjesni da nije sve tako lako i jednostavno kao što se možda čini na prvi pogled. Prije nego se upustite u poduzetničke vode, važno je imati dobru i profitabilnu ideju, istražiti tržište i raspitati se o svim uslovima poslovanja u državi u kojoj namjeravate voditi svoju firmu.
Evo o čemu trebate voditi računa kada je pokretanje vlastitog biznisa u pitanju:
1. Dobra ideja je sve
Prije nego krenete u proces otvaranja firme, morate imati jako dobru ideju koja će biti dovoljno dobra da bi uspjela.
2. Istraživanje tržišta
Nakon što imate ideju, vrlo je važno neko vrijeme izdvojiti za istraživanje samog tržišta. Vidjeti ko vam je konkurencija, ko će biti vaši klijenti, hoće li ideja biti izvediva, koje je sve korake potrebno poduzeti, koliki će biti troškovi poslovanja… Pitanja je mnogo, a na vama je da pronađete odgovore i odlučite o tome hoćete li krenuti u proces otvaranja firme ili ne.
3. Poslovni plan
Napravite dobar i kvalitetan poslovni plan, i na pola ste puta prema realizaciji svoje poslovne ideje. Poslovni plan treba biti detaljan i pomno razrađen. U njemu treba navesti sve troškove, prihode te vidjeti je li vaša ideja isplativa.
4. Finansijski poticaji
Nepovratna finansijska sredstva odlična su prilika za sve mlade ljude koji se odluče na otvaranje vlastitog biznisa. Prije nego krenete u posuđivanje novca ili trošenje vlastite ušteđevine raspitajte se za  poticaje koje možete dobiti i provjerite koji fondovi daju nepovratna finansijska sredstva.
 
5. Rizik uvijek postoji
Prije nego se odlučite na pokretanje vlastitog biznisa, morate biti svjesni činjenice da je kod poduzetništva svojevrsni rizik uvijek prisutan. Koliko god vam se vaša ideja činila briljantna, kretanja tržišta su dinamična i nepredvidljiva pa svakako imajte to na umu.
6. Radno vrijeme i prostor
Bez obzira na to kakvom se djelatnošću odlučili baviti, kao poduzetniku biti će vam potreban prostor u kojem ćete imati sve što će vam biti potrebno za rad. Isto tako, važno je znati da u početku poslovanja možda nećete imati normalno radno vrijeme, već ćete raditi non-stop. Prije kretanja u poduzetničke vode, zapitajte sami sebe jeste li spremni za to.
7. Pitajte i zatražite podršku
Ono što morate znati na samom početku svog poslovanja je to da uvijek i u svakom trenutku možete zatražiti pomoć i podršku od strane ljudi kojima je stalo do vas. Informišite se o tome postoje li u vašoj blizini poduzetnički inkubatori koji pomažu poduzetnicima početnicima.
8. Budite hrabri
I za kraj, budite hrabri. Ako smatrate da ste dovoljno sposobni te da raspolažete svim znanjima koja su vam potrebna i ako imate odličnu ideju, nemojte se bojati i hrabro krenite u svijet poduzetništva. Znate kako se kaže: ko ne riskira, ne profitira.
 

Povezani članci