Književni kutak

Promovisana knjiga “Priče o nani” Ese Balića: Zbirka zahvalnosti, ljubavi i sjećanja

U Sarajevu je u četvrtak predstavljena knjiga “Priče o nani” autora Ese Balića, djelo koje, prema ocjenama kritike, na nježan i emotivan način oživljava svijet djetinjstva, ljubavi i trajnih životnih vrijednosti.

O knjizi su na promociji govorili Ilda Grabovica, Razija Buharalija, Muhidin Šarić i Hasan Hasić, dok je autor, poznat i po svom muzičkom angažmanu, publici približio inspiraciju i poruku svog književnog rada.

Balić je istakao da je knjiga nastala kao izraz duboke zahvalnosti prema generacijama koje su oblikovale naš identitet i vrijednosti.

“Tražio sam riječ koja bi mogla objediniti sva moja iskustva i putovanja, i pronašao sam je – riječ ‘hvala’. Svi volimo kada nam neko izrazi zahvalnost. Bogu se nikada ne možemo dovoljno zahvaliti, ali mu se nikada ne smijemo prestati zahvaljivati. Kada razmišljamo kome među ljudima dugujemo hvalu, vjerujem da bismo se svi složili barem u jednom – da su to naše nane i dede. Ova knjiga je moj način da im se zahvalim,” kazao je Balić.

Recenzent knjige Hasan Hasić naglasio je da Balićeve priče odišu toplinom i autentičnošću te da se autor u svojim zapisima vraća najčistijem dijelu ljudskog iskustva – djetinjstvu i liku žene koja ga je obilježila.

“Taj raskoš djetinjstva u Balićevom slučaju obogaćen je snažnim likom Bošnjakinje – nane, bliske i neizrecivo značajne figure. Upotreba riječi ‘nana’ kod Balića nije književni trik, već duboko promišljeni izraz koji sažima civilizacijsko, kulturno i duhovno naslijeđe,” istakao je Hasić.

Dodao je da Balićeve priče nude i svojevrsno ogledalo kolektivnog sjećanja, jer se u njima prepoznaju sve težine i plemenitosti koje je nosila bosanska žena kroz historiju.

“Baliću nisu potrebne velike rasprave ni savremeni koncepti da bi to pokazao. Njegov izraz počiva na istančanom osjećaju za mjeru i razumijevanju veličanstvenog kosmosa žene,” rekao je Hasić.

Promocija je upotpunjena i muzičkim programom, u kojem je nastupio sam autor zajedno sa svojim kolegama muzičarima, čime je večer dobila poseban, emotivni ton.

Knjiga “Priče o nani” donosi niz kratkih proza u kojima Balić, kroz jednostavne, ali duboko iskrene slike, čuva sjećanje na minula vremena i podsjeća na snagu zahvalnosti kao temeljnog osjećaja ljudskog postojanja.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button