Kultura i tradicija

Povratak simbola: Šarena džamija u Tuzli otvara vrata nakon 135 godina

Nakon više od jednog stoljeća čekanja, Tuzla ponovo dobija svoj prepoznatljivi simbol u punom sjaju – obnovljenu Šarenu džamiju, čiji će svečani povratak biti obilježen 5. maja 2025. godine, u okviru manifestacije Dani vakufa.

Smještena u srcu grada, na blagom uzvišenju Atik mahale, ova džamija nije samo mjesto molitve – već čuvar identiteta, kulture i historije jednog naroda. Njena obnova, vrijedna 2,1 milion konvertibilnih maraka, u potpunosti je finansirana od strane Generalne direkcije vakufa Republike Turske, preko Vakufske direkcije Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.


Povratak iz zaborava: Od pepela do ponosa

Poznata i pod imenima Časna, Atik, Gradska i Behram-begova džamija, Šarena džamija prvi put se spominje još 1548. godine, a vjeruje se da je izgrađena neposredno nakon 1533. Bila je dio većeg vakufskog kompleksa koji je uključivao medresu i mekteb, sve do požara koji je 1871. godine gotovo uništio cijeli kompleks.

Tokom decenija, Šarena džamija je doživjela brojne izmjene i adaptacije, ali zahvaljujući posvećenosti timova arhitekata, restauratora i stručnjaka za očuvanje kulturnog naslijeđa, džamiji je sada vraćen autentičan izgled – uključujući originalnu kupolu iz 1888. godine.


Spoj umjetnosti i duhovnosti

Unutrašnjost džamije danas odiše bogatstvom boja i motiva, oslikanih u pseudomaurskom stilu, što je čini jedinstvenim arhitektonskim draguljem. Kako pojašnjava Elmedin Avdibašić iz Medžlisa IZ Tuzla, potkovasti lukovi iznad prozora, nazubljeni prsobrani i prepoznatljiva bež-crvena fasada podsjećaju na islamsku Španiju i srednjovjekovni Kairo, spajajući tako bosansku tradiciju s orijentalnim utjecajima.

Enterijer je oslikan prema načelima Venecijanske povelje, koristeći prirodne pigmente, a sve estetske i arhitektonske karakteristike pažljivo su rekonstruisane kako bi što vjernije dočarale duh vremena u kojem je džamija prvobitno nastala.


Od temelja do vrha – obnova kao nauka i umjetnost

Rekonstrukcija nije bila jednostavan poduhvat. Od sanacije temelja, preko uklanjanja neprikladnih nadogradnji iz 20. stoljeća, do ručne obnove dekorativnih elemenata – svaki korak je bio izazov, ali i prilika da se nauči nešto novo o bogatom naslijeđu koje ova džamija nosi.

Jedan od većih izazova bila je i nestabilna podloga – glavna linija rasjeda prolazi upravo ispod objekta. Pažljiva geološka i statička analiza bila je neophodna da bi džamija ponovno zasjala, ali sada – sigurna, stabilna i spremna za budućnost.


Više od objekta – povratak duše grada

Šarena džamija nije samo arhitektonski dragulj. To je mjesto sjećanja, duhovnosti i zajedništva, koje svjedoči o bogatstvu bosanskohercegovačke islamske baštine. Njena obnova ne predstavlja samo građevinski projekt, već povratak jednog važnog dijela kolektivnog identiteta Tuzle i Bosne i Hercegovine.

Danas, nakon 135 godina tišine, Šarena džamija ponovo otvara svoja vrata – ne samo vjernicima, već svima koji žele osjetiti duh prošlosti i ljepotu kulturne raznolikosti.

Akos.ba

foto: preporod.info

Povezani članci

Provjerite također
Close
Back to top button