EkonomijaU Fokusu

Pobjednice SBF start-up challenge: Sanita Kurbegović-Huskanović i Aldina Nezić

BBI banka u saradnji s partnerima organizuje takmičenje u poslovnim idejama, pod nazivom Sarajevo Business Forum Start-up Challenge. Inovativne zeničanke Sanita Kurbegović-Huskanović i Aldina Nezić pobjednice su druge emisije, a nagradu za njih, u vrijednosti 33.000 KM, su osigurali BBI banka, TV Hayat, Fondacija Mozaik i RSG radio.

Inovacijom ka valu pozitivnih promjena

Sanita i Aldina bilježe niz uspjeha na svom životnom putu, ali ističu kako ponosno nose titulu majki, što im je bilo vodiljom do kvalitetne ideje, koja implementacijom zasigurno nosi niz prednosti. Naime, Sanita i Aldina su inicirale proizvodnju platnenih pelena za bebe i platnenih uložaka za žene, što obećava ekološku podobnost i zdravstvenu sigurnost za djecu i odrasle. O samoj ideji, za Akos.ba, Sanita je kazala da je nastala prije tri godine, paralelno sa dvije aktivnosti „Prva od aktivnosti je ta da smo Aldina i ja postale majke u istom periodu. Ja sam, kao i svaka druga majka istraživala šta je to najbolje za moje tek rođeno dijete. Tako sam otkrila moderne platnene pelene, koje su me zbog svoje zdravstvene sigurnosti i ekološke podobnosti fascinirale. To je proizvod koji je vrijedan svake pažnje, budući da je historija čovječanstva rasla i odgajana u ovom ruhu. Neprocjenjivo je to što smo  u mogućnosti da takvu sigurnost oblikujemo da ispunjava sve moderne standarde. Paralelno sa tom aktivnošću, majka od moga muža je sticajem okolnosti ostala bez posla, a radila je kao dugogodišnja krojačica. Ona je željela da šije nešto rekreativno, a ja nešto specifično. Tako sam svoju želju ukomponovala u želju naše sadašnje Majstorice.“

Svjesne činjenice da je nužno buditi svijest o očuvanju zdravlja, ali i ekološku svijest društva, Sanita i Aldina, svojom inovativnom idejom nastoje pokrenuti val pozitivnih promjena Naša ideja je inovativna u mjeri u kojoj javnost nije upoznata dovoljno sa ovakvim proizvodima. Postoje timovi i osobe koje isto ili slično rade kako u Bosni, tako i u svijetu. Mogu reći da se mora širiti svijest kako o zdravlju, tako i o ekologiji jer jedno drugo povlači. Samo danas u BiH će se baciti 150000 jednokratnih pelena koje moraju završiti negdje, da li na deponiji, u rijeci, okeanu, a po nekim podacima i u kućnim ložištima. Veliko olakšanje je pozitivni trend da se mladi osvijeste o ovom pitanju, te rado koriste i pozitivno gledaju na našu ideju. Osoba koja razmišlja o posljedicama koje za sobom povlače plastificirani, hemicizirani proizvodi će sa zadovoljstvom prihvatiti ostanak u vešeraju nekoliko minuta duže u toku dana.“

Aldina nam je pak nešto više kazala o samoj pobjedi u emisiji, ali i planovima za predstojeći period „Što se tiče pobjede u emisiji SBF Start up Challenge, jako sam ponosna i sretna zbog činjenice da je tim stručnih ljudi iz svijeta ekonomije i biznisa prepoznao našu ideju kao onu pravu i vidio potencijal, kako u nama samima, tako i u biznisu koji želimo da pokrenemo. Osvojena nagrada u vidu novčanih sredstava znači nam puno, s obzirom da je naš sljedeći cilj registracija, kupovina novih mašina i upošljavanje dodatnog kapaciteta. Ali meni kao inžinjeru, koji se trenutno našao u svijetu biznisa i ekonomije, puno znači edukacija i trening procesi u pisanju biznis plana i predstavljanju istih, koji ćemo proći u pripremama za predstojeći SBF.“

Aldina ističe kako je pozitivno okruženje izvor sa kojeg potiče snaga za ustrajnost i ralizaciju zamišljenog „Kod realizacije bilo koje ideje bitno je se okružiti pozitivnim ljudima i ljudima koji će vas podržati i pomoći na bilo koji način; nekada je riječ podrške ono što je najbitnije kod pokretanja ovakvih stvari. Definitivno ne treba odustati od svojih snova, ako imate neku ideju zapišite je, podijelite s nekim i vjerujte u sebe“ – zaključuje Nezić.

Rad ovih primjernih majki i uspješnih poduzetnica, možete pratiti putem Fb stranice:

Bubamara- platnena majstorica

Za Akos.ba: Rabija Arifović

 

Povezani članci

Back to top button