Kolumne i intervjuiU Fokusu

Mladi Semir ef. Palalić: Vjera pruža sigurnosti i smiraj insanu

Zanimljiva priča dolazi iz Novog Travnika iz džemata Lisac, imamski poziv prihvatio je mladi, devetnaestogodišnji Semir ef. Palalić.

“Oni se sa hodžom druže!”, birvaktile govorili su, kada bi neku porodicu hvalili. Biti u društvu imama bila je velika čast i privilegija.

Danas, kada se insan pokušava otuđiti od onoga što jeste i što je pravo, sve manje pažnje daje pravim i istinskim vrijednostima. Rijedak je slučaj danas, da neko, ko ima devetnaest godina bude imam, hatib, muallim u nekom džematu. Rijetko se mladi ljudi odlučuju za imamski posao.

Zanimljiva priča dolazi iz Novog Travnika iz džemata Lisac, imamski poziv prihvatio je mladi, devetnaestogodišnji Semir ef. Palalić.

Semir ef. Palalić rođen je 2002. godine, od oca Nedžada i majke Halime. Svršenik je Elči-Ibrahim pašine medrese i student je Fakulteta Islamskih nauka u Sarajevu.

Svoju priču od svršenika medrese do imama u džematu Lisac, Semir ef. Palalić ispričao je za Akos.ba

Na pitanje otkud ljubav prema imamskom poslu ef. Palalić ističe njegovu vezu sa mektebom gdje preko svog imama stekao ljubav prema ovom pozivu.

– Moj muallim u mektebu je bio Ređo ef. Sarajlić koji je u ovom džematu proveo punih 40 godina. Da ga Allah nagradi za silni trud koji je uložio u odgoju djece ovog džemata, a i ja sam jedan od njih. Prve korake u svom imamskom poslu sam naučio od njega i na taj način stekao ljubav prema ovom poslu – kaže ef. Palalić početku razgovora za Akos.ba.

Posao hodže se sastoji od tri različite uloge koje su međusobno povezane. Biti hodža u praksi znači biti imam, hatib i mualim što podrazumijeva rad sa svim uzrastima u džematu.

– Svaki početak je težak, ali navikavam se. Iskustvo se stiče vremenom. Tako je i u ovom poslu. To je, bez sumnje, izazov današnjice. Efendija dijeli sudbinu svog džematlije u svim sferama života, i radost i tugu. I sve je više onih koji ne žele da rade taj posao, jer imamsko breme je preteško – dodaje ef. Palalić.

U životnom putu mladih presudnu ulogu ima podrška roditelja i prijatelja.

– Roditelji su mi bili podrška i nagovarali su me da se prihvatim ove profesije. Takođe, i moji prijatelji su me podržali, kao i ostatak džemata koji je bio veoma sretan što sam preuzeo ovu funkciju – pojašnjava ef. Palalić.

Zadnjih godina primjetan je trend opadanja interesa svršenika medresa i islamskih fakulteta za posao imama što je rezultat društvenih procesa i promjene percepcije vrijednosti.

– U zadnje vrijeme vrlo rijetko se svršenici medresa odlučuju za imamski poziv prije studiranja. Medresa danas nudi mogućnosti za širok izbor fakulteta i učenici se za to opredjeljuju. Ko želi biti imam, on zna da je to odgovornost i obaveza, a mnogi danas izbjegavaju pozive koji imaju naglašenu odgovornost – smatra ef. Palalić

Da li mladi praktikuju vjerske obaveze? da li je mladost vezana za džamiju? Kakvo je stanje u Vašem džematu?

Djeca i mladi su u ukras bošnjačkih džemata što je sastavni dio našeg načina života i tradicije. Međutim, veza mladih sa džamijom umnogome zavisi od pristupa imama.

– Imam igra veliku ulogu u dolasku mladih u džamiju i njihovom odnosu prema vjeri. Blaga riječ, nasmijano lice i jednostavnost u ophođenju su ono što privlači ljude. Mladi se, nažalost, sve više udaljavaju od vjere i vjera im je postala sporedna stvar, sa mnogim izuzecima, naravno – smatra ef. Palalić.

Svako vrijeme nosi svoje breme, izazove i problem, a danas su mladi zbog globalizacije i digitalizacije izloženi brojnim izazovima.

– Problem je pristupačnost grijesima, odgoj u kući od strane roditelja i sama priroda ovog dunjaluka koji je iskušenje čovjeku.Rekao bih da je najveći problem omladine danas to što ne shvataju da je vjera zaštitni mehanizam, i da vjera pruža sigurnost i smiraj jednom insanu, a ne provodi i grijesi koji čovjeku pružaju trenutni užitak, a na duge staze ga uništavaju – pojašnjava Palalić.

Imam Palalić na kraju razgovora poručuje mladima da što više svoga vremena koriste u dobru.

– Poručio bih im da je svijet kratka vijeka i da će sve ovo jednog dana proći. Zato, neka maksimalno iskoriste svoje vrijeme u hajr i pozitivne stvari, neka sebe i svoje roditelje predstavljaju na najbolji mogući način gdje god bili, jer za svaki momenat na ovome svijetu ćemo odgovarati pred Allahom – poručuje ef. Palalić.

Za kraj Vaša poruka, savjet, onim mladićima koji još ne znaju da li da prihvate imamski poziv?

Ef. Palalić uputio je i poruku softama i studentima islamskih fakulteta o izboru imamskog poziva.

– Budućim kolegama imamima, mladićima koji žele da se odazovu imamskom pozivu poručujem da će naići na razne prepreke tokom svog rada. Neiskustvo čini svoje, ali to se može nadoknaditi konstantnim radom i disciplinom. Brinuti se o jednom džematu, o djeci tog džemata nije mala stvar, i zato neka sebe maksimalno izgrade prije i tokom svog rada, jer, kao što sam već rekao, Allahu valja račun položiti – zaključuje na kraju razgovora ef. Palalić.

Za Akos.ba piše: Semir Krnjić

 

Povezani članci

Back to top button