Zdravlje

Kvasac – čistač organizma i prirodna kozmetika za ljepši ten

Kvasac je živi mikroorganizam – točnije, mikroskopski sitna jednostanična gljivica koja je ključna u fermentaciji šećera, pa se obilno koristi u procesima vrenja. Među brojnim vrstama gljiva kvasnica najpoznatija je Saccharomyces cerevisiae iz koje se doba pekarski kvasac. Industrijski kvasac proizvodi se kao svježi ili suhi (koji ima duži rok trajanja).

Domaći starter

Mnogi kod kuće pripremaju vlastiti kvasac za pečenje hljeba bez umjetnih dodataka. Domaći prirodni kvasac, poznat kao starter ili baza, kiselo je tijesto koje se dobiva tako da se mješavina integralnog brašna i vode “uzgaja” u staklenci (neki pritom dodaju naribanu jabuku ili med). Ovo fermentirano tijesto umijesi se u hljeb koji tako dobiva poseban kvalitet i duže zadržava svježinu.

Ljekovita kura

Kvasac je bogat vitaminima B skupine, proteinima (bjelančevinama), esencijalnim aminokiselinama i raznim mineralima, prije svega kromom i selenom. Istraživanja su pokazala da kvasac, ako se uzima u malim količinama (u većim količinama ne preporučuje se jer je teško probavljiv) može djelovati kao prirodni antibiotik i pročišćivač probavnih organa te da pridonosi ravnoteži masnoća i šećera u krvi. Neki ga preporučuju i za lakše mršavljenje.

Svježi kvasac koristio se kao prirodni lijek još u antičko doba, a i danas se preporučuju ljekovite kure kvascem tako da se uzima natašte ili između obroka, 1-2 kašikice, rastopljen u malo vode ili mlijeka, ili rastopljen u ustima, 1-3 puta na dan.

Umirujuće maske za lice

Od kvasca se pripravljaju i maske za lice, za umirenje akni i drugih kožnih upala te pročišćavanje i uljepšavanje tena. Obično se suhi kvasac pomiješa s mlakim mlijekom u smjesu koja se na licu drži dok se ne osuši, a potom se temeljito ispere toplom, pa hladnom vodom. Maska za lice može se dobiti i miješanjem kvasca s ružinom vodicom.

Foto: Shutterstock

ordinacija.vecernji.hr

Back to top button