Moj vrt

Kako održavati vrt tokom kišnih dana: Praktični savjeti za zdravu baštu

Kišni dani mogu biti pravi spas za vrt – prirodna voda hrani biljke, a tlo se osvježava. No, prekomjerna kiša može izazvati i niz problema ako se vrt ne održava pravilno. Umjesto da kišu vidimo kao prepreku, iskoristimo je za pametno planiranje i očuvanje zdravlja vrta.

U nastavku donosimo savjete kako njegovati vrt u periodima čestih kiša.

1. Izbjegavaj gaziti po mokroj zemlji

Jedna od najvećih grešaka je hodanje po raskvašenoj zemlji. Tlo se sabija, korijen biljaka ostaje bez zraka, a voda se zadržava na površini. Ako baš moraš u vrt, koristi daske ili kamenje za hodanje kako ne bi oštetio strukturu tla.

2. Prati znakove truljenja i gljivičnih bolesti

Vlaga stvara idealne uslove za gljivice, plijesan i trulež, posebno kod biljaka poput paradajza, krastavaca i tikvica. Pregledaj lišće i stabljike – ako vidiš smeđe mrlje, uvelo lišće ili neobičan miris, reaguj odmah uklanjanjem zahvaćenih dijelova i primjenom prirodnih fungicida (poput čaja od preslice ili sode bikarbone).

3. Osiguraj dobru drenažu

Ako primijetiš da se voda zadržava na istim mjestima, tlo vjerovatno nema dobru drenažu. Rješenje može biti:

  • Dodavanje pijeska ili komposta u zemlju.
  • Pravljenje uzdignutih gredica.
  • Kopanje drenažnih kanala ili rupa koje odvode višak vode.

4. Ne gnojiti odmah nakon obilnih kiša

Iako se čini da bi nakon kiše biljke bile zahvalne za dodatne hranjive tvari, zapravo je obrnuto. Kiša već “ispere” tlo, a novo gnojenje može dodatno opteretiti biljke i izazvati stres. Sačekaj nekoliko dana s prihranom dok se zemlja ne prosuši.

5. Kontroliši puževe i druge štetočine

Vlaga privlači puževe i druge neželjene goste. Postavi prirodne barijere oko biljaka (talog od kafe, ljuske od jaja, piljevina), a možeš koristiti i zamke sa pivom. Redovno provjeravaj donje dijelove biljaka i lišće.

6. Orezuj i prorjeđuj biljke po potrebi

Zgusnute biljke zadržavaju više vlage između listova, što pogoduje bolestima. Prorjeđivanje poboljšava cirkulaciju zraka, što je posebno važno tokom kišnih perioda.

7. Iskoristi kišu za sakupljanje vode

Postavi posude ili bačve ispod oluka kako bi sakupio kišnicu za kasnije navodnjavanje. Kišnica je blaga i bogata kiseonikom – idealna za zalijevanje tokom suvih perioda.

Zaključak

Iako kišni dani mogu usporiti rad u vrtu, oni su i prilika da se posvetimo drugačijoj vrsti njege – posmatranju, planiranju i očuvanju zdravlja biljaka. Uz malo pažnje, tvoj vrt će i nakon kišnih dana ostati bujan, otporan i pun života.

akos.ba

Povezani članci

Back to top button