Islamske teme

Kako obnoviti naučene, a potom zapostavljene stranice iz Kur’ana?

(Premda je pitanje postavljeno od jedne sestre koja je zbog porodičnh obaveza zapostavila ponavljanje Kur’ana, smatramo da bi se od ponuđenih savjeta hafize Rejhane Omer mogli okoristiti svi oni koji imaju problema s obnavljanjem naučenih stranica ili džuzeva Kur’ana.)

Pitanje: Es-selamu alejkum, ja sam 32-godišnja majka troje djece. Naučila sam napamet 16 džuzeva Kur’ana prije rođenja najstarijeg sina (prije 10 godina), ali se sada ne sjećam većine onoga što sam naučila. Uz Allahovu pomoć, porodično stanje mi je stabilno, i djeca su malko porasla i samostalnija su. Nadam se da ću uskoro ponovo započeti s hifzom. Zanima me kako da obnovim stare stranice koje sam zapostavila? Molim vas, pomozite mi. – Ummu Behija, Kenija

 

 Odgovor: We alejkumus-s-selam, Ummu Behija. Elhamdulillah i džezakellahu hajren na tvome pitanju. Čestitamo ti na iskazanoj želji za nastavkom hifza! Evo nekoliko savjeta koji ti mogu olakšati tvoj put:

–          Čestitamo još jednom na prvom koraku koji poduzela: uspostavljanju/obnovi nijjeta za učenje hifza. Nakon što si to učinila, možeš biti sigurna da si stvari pokrenula s mrtve tačke zahvaljujući snažnom oruđu, jasnoći cilja.

–          Na osnovu tvog maila, nisam u stanju da procijenim snagu ili slabost svakog džuza kojeg si naučila, ili kada si neki od njih zadnji put obnovila. Imajući to na umu, možeš razmisliti o nekom od sljedećih koraka – započni s obnavljanjem  stranica pomoću dva odvojena tipa ponavljanja:

–          Ponavljaj dnevno po 5 stranica (četvrtinu džuza) iz onih džuzeva koje si dobro naučila, ili ih redovno uči na namazima (recimo sure iz Amme-džuza, ili suru Mulk, itd.) Ukoliko bi mogla i više, to bi bilo sjajno! Takođe potraži učiteljicu ili prijateljicu pred kojom možeš učiti i ponavljati stranice, a najbolje bi bilo da pohađaš časove u obližnjoj školi Kur’ana. Prisustvovanje lekcijama dva ili tri puta sedmično tokom kojih učiš pred učiteljem je mnogo efektnije nego samostalno ponavljanje.

–          Što se tiče hifza koji ti je zbilja slab (pod slabim hifzom mislimo na stranice ili džuzeve koje nisi u stanju da proučiš napamet ili čak imaš probleme i kad se služiš Mushafom), možda ćeš morati da svakodnevno odvojiš dio vremena za njihovo učenje gledajući iz Mushafa kako bi tako osvježila pamćenje, ili ćeš ih morati učiti ispočetka. U svakom slučaju, budi realistična i molim te, idi korak po korak. Postepenim radom ćeš izbjeći osjećaj očaja ili opterećenja.

–          Uspostavi kontakt s drugim majkama koje uče hifz, ili s tvojim starim prijateljicama ili muhaffizama. Tako možeš imati divan sistem podrške, povećat će ti se samopouzdanje i optimizam tokom predstojećeg učenja, a da ne zaboravimo blagodati prijateljstva koje se može izroditi tokom toga.

–          Kao majke, mi smo stalno zaokupljene s mnogim stvarima, zar ne? Tokom izvršavanja obaveza, odlazaka i vožnje djecu u školu i nazad, ili tokom čišćenja kuće, probaj da slušaš učenje Kur’ana. Tokom mirnijih perioda dana, moći ćeš se i pažljivije posvetiti slušanju. Savjetujem da napraviš izbalansiranu kombinaciju slušanja, kako slabijeg tako i jačeg hifza. Ovako ćeš ostati motivisana, ambiciozna, ali i realistična po pitanju stanja tvog hifza i većeg nivoa koji želiš doseći. Napravi sebi plan na kojem ćeš odrediti kad ćeš slušati koje stranice, i vodi zabilješke o svom napretku.

–          Ukoliko već nisi počela, nikad nije prekasno: nastoj da naučene stranice ponavljaš u sklopu dnevnih i noćnih namaza! Doslovno preko noći ćeš primijetiti velike promjene u tvom samopouzdanju, tečnosti učenja i koncentraciji! Zapitaj sebe: koje to sure najčešće učim u namazu? Koje sure nisam dugo učila u namazu? Potom napravi balans: naprimjer, obnavljala si suru Nuh slušanjem audio učenja, i čitajući iz Mushafa. Izvježbaj učenje te sure još nekoliko puta, a potom sebi zacrtaj cilj da ćeš do kraja sedmice biti u stanju da proučiš barem prvih sedam ajeta u namazu. Obećavam ti, jednom kad počneš, kasnije će ti biti sve lakše! Neka te ne zaplaše sumnje ili strahovi, već stavi sebi u obavezu prema Allahu da učvrstiš svoj hifz.

–          Spomenula si da imaš sina od 10 godina, mašallah! Da li je on započeo s učenjem hifza? Ili ga podstakni da započne s učenjem hifza, ili ga uključi u vlastito učenje, neka bude tu dok ponavljaš ili učiš napamet. Poznajem majke koje su završile s učenjem Kur’ana napamet, i to zajedno s svojom djecom, elhamdulillah!

–          Budući da imaš malu djecu, najbolje je da razradiš rutinu i vremenski raspored koji odgovara tvojim trenutnim obavezama i životnom stilu. Sve se vraća na to šta najbolje odgovara tebi, tvojoj porodici i tvojim ciljevima vezanim za hifz.

Nadam se da će ti ovi savjeti pomoći da nastaviš s svojim učenjem hifza. Najvažnije od svega, obrati se Allahu, subhanehu we te’ala, i svakodnevno traži od Njega da to olakša i pomogne te. Moraš znati da će biti dana kada će ti biti teže učiti nego u drugim danima, ali samo polako, idi korak po korak. S oslanjanjem na Allaha, dolazi i prihvatanje Njegovog plana za naš život. Ukoliko te je Allah, subhanehu we te’ala, počastio da naučiš napamet više od polovine Kur’ana Časnog, zašto ti ne bi pomogao da obnoviš zapostavljene džuzeve i pomogao ti u učenju preostalih džuzeva?

 

Autot: hafiza Rejhana Omer

Za Akos.bA preveo: Nedim Botić

Povezani članci

Provjerite također
Close