Književni kutakU Fokusu

JU Biblioteka Sarajeva: Postanimo članovi velike čitalačke porodice

U cilju neposrednog doprinosa širenju kulture čitanja i izgradnji društva znanja, kao preduslova napretka društva u cjelini, JU Biblioteka Sarajeva je u saradnji sa Općinom Centar Sarajevo realizovala akciju besplatnog učlanjenja u Biblioteku, za građane spomenute Općine.

Vratiti čitaoce biblioteci

Biblioteka je kutak za cjeloživotno učenje, koji osigurava ponajprije pristup informacijama, knjigama i ostalim medijima za svaku dob i svaki dio života, formalno i neformalno učenje i razonodu. Naime, nastojeći podsjetiti na važnost i značaj knjige i biblioteke, te s namjerom vraćanja digniteta i ugleda knjizi kao bezvremenskom fenomenu, Biblioteka Sarajeva, osim raznovrsnim programom i produkcijom, otvaranjem svojih vrata i akcijom besplatnog učlanjenja u spomenutu javnu ustanovu, nastoji vratiti čitaoce u svoje okrilje. Tako je protekle godine provedena akcija besplatnog učlanjenja u Biblioteku građana općine Centar Sarajevo, a koje je finansijski pomogla Općina. U razgovoru za Akos.ba Amela Đelilović-Malešević, voditeljica Službe za rad sa korisnicima bibliotečkih usluga  Biblioteke Sarajeva, je kazala kako je akcija rezultirala lijepim odzivom čitalaca  „Općina Centar je iznosom od 10.000 KM omogućila da 666 njenih građana starosne dobi od 15 do 30 godina, dobiju besplatnu godišnju člansku kartu i uživaju sve usluge šesnaest bibliotečkih pozajmnih odjeljenja JU Biblioteka Sarajeva.“

Amela također navodi kako se nada da će provedena akcija biti urnekom i u tekućoj godini, za sve općine Kantona Sarajevo „Nadamo se da će se slična saradnja ponoviti i u 2019. godini i sa ostalim općinama Kantona Sarajevo. Ciljne grupe mogu biti mladi, penzioneri, nezaposleni… ali i svi građani koji žive na području sarajevskih općina a finansijska podrška nije limitirana iznosom, osim podatkom da godišnja članarina košta 15 KM.“

Koristeći prednosti modernih tehnologija, ali još uvijek primarno zadržavajući i tradicionalan način bibliotečkog rada, Biblioteka Sarajeva nastoji zadovoljiti potrebe šire čitalačke publike kroz brojne aktivnosti koje jačaju interes za knjigu i čitanje „JU Biblioteka Sarajeva povećala je u prethodne dvije godine broj bibliotečkih usluga, a u 2019. zadaća je da postojeće podiže na viši nivo, ali i da uvodi nove. Osnovnu uslugu pozajmljivanja knjiga osnažili smo uvođenjem sistema COBISS/Pozajmica (kooperativni online bibliografski sistem i servisi) u svih šesnaest pozajmnih odjeljenja. Namjera je da uslugu iznajmljivanja e-čitača knjiga još više intenziviramo, kao i inačicu globalnog projekta BookCrossinga – svojevrsne slobodne knjige – koju namjeravamo plasirati i izvan Međunarodnog aerodroma Sarajevo.“

Navedeno je od velike važnosti za biblioteke današnjice, jer se jedino takvim pristupom može odgovoriti izazovima informacijskog doba i osigurati opstanak u eri digitalne tehnologije „U saradnji s Gerontološkim centrom Sarajeva i centrima za zdravo starenje, pokrenut je i pionirski projekat „biblioterapije“, koji je naišao na dobar prijem kod ciljne grupe, tako da ga namjeravamo u 2019. snažno intenzivirati. U procesu kontinuiranog proširenja palete bibliotečkih usluga, najnovija usluga je iznajmljivanje micro-bit-a / micro računara u okviru projekta „Digitalni građanin“ čiji je cilj biblioteku transformirati u inovacijske i obrazovne centre kroz modernu digitalnu tehnologiju i djeci, ali i odraslima, u lokalnim zajednicama omogućiti ovladavanje digitalnim vještinama“ – zaključuje  Đelilović-Malešević.

Iz Biblioteke upućuju poziv da postanemo članovi velike čitalačke porodice, sačuvamo vrijednosti kulture čitanja i obrazovanja, promovišemo informatičko znanje i informacijsku pismenost, izgradimo zajedno savremenu i prepoznatljivu biblioteku kakvu Sarajevo zaslužuje i mora imati – biblioteku koja će u 21. vijeku imati sve one atribute koje imaju biblioteke evropskih i svjetskih metropola i koja će biti spremna odgovoriti izazovima u vremenu koje predstoji.

Za Akos.ba: Rabija Arifović

Povezani članci