Moj vrt

Jeste li znali da je propolis lijek za mnoge bolesti?

Siguran sam da, pored fizičke aktivnosti i mentalne rekreacije, pčelari za zdravlje koje ih krasi, mogu zahvaliti i propolisu i vosku koji žvaču i zraku iz košnice kojim se inhaliraju.

 

„Gdje su med i propolis, tu mjesta za doktora nema“, kaže jedna narodna poslovica. Dok se o medu puno govori, piše, čak i pjeva u pjesmama, propolis je nezasluženo ostao u njegovoj sjeni. U unutrašnjosti svakog pčelinjeg doma krije se zlatno blago prirode – propolis. Ova smolasta supstanca, koju pčele prikupljaju sa pupoljaka biljaka, kore drveta, cvjetova, lišća, sa iglica četinara i obogaćuju vlastitim enzimima, služi kao njihov prirodni antibiotik, zaštita i sredstvo za dezinfekciju. Propolis sadrži više od 300 različitih jedinjenja, velikog broja vitamina, esencijalnih kiselina, minerala, oligoelemenata i nemoguće ga je stvoriti u vještačkim uslovima. Ono što je možda još fascinantnije jeste da je propolis već vjekovima poznat i kao moćan prirodni lijek za veliki broj bolesti.

Propolis djeluje antibakterijski, antivirusno, antigljivično i antiinflamatorno. Naučne studije su potvrdile da uništava štetne mikroorganizme i pritom ne oštećuje korisne bakterije u tijelu što ga čini izuzetnim prirodnim saveznikom u borbi protiv infekcija.

 

Propolis se koristi se za liječenje:

prehlade, gripa i upala grla

rana, opekotina i kožnih infekcija

digestivnih problema, gastritisa, čira na želucu

afti, gingivitisa i upala desni

vaginalnih infekcija, kandidijaze i HPV-a

Također je poznat po tome što jača imunitet, ubrzava zarastanje rana, štiti ćelije od oksidativnog stresa i, prema nekim istraživanjima, može pomoći u borbi protiv ćelija raka.

 

Najčešće se koristi u obliku tinkture, vodenog rastvora (za djecu i osjetljive osobe), sprejeva, masti, pa čak i kapsula.

 

Za unutrašnju upotrebu – kod infekcija ili preventivno – koristi se 10–20 kapi tinkture u vodi ili soku, 2–3 puta dnevno. Kod djece, preporučuje se 1 kap po godini života, ali isključivo u vodenom ekstraktu.

 

Za spoljašnju upotrebu – kod rana, opekotina, akni – može se direktno nanijeti na kožu. Za ispiranje grla i usta koristi se rastvor tinkture u mlakoj vodi.

 

Iako prirodan, propolis je supstanca visoke koncentracije. Osobe alergične na pčelinje proizvode treba da budu oprezne i da počnu s malim dozama. Nije preporučljivo koristiti ga neprekidno, najbolje djeluje  uz pauze.

 

Možda zvuči kao bajka, ali u svakoj kapljici propolisa nalazi se snaga biljaka, nadahnuće pčela i ljekovita moć prirode. U vremenu kada mnogi traže alternativu sintetičkim lijekovima, propolis se izdvaja kao jedan od najsvestranijih prirodnih saveznika zdravlju.

Siguran sam da, pored fizičke aktivnosti i mentalne rekreacije, pčelari za zdravlje koje ih krasi, mogu zahvaliti i propolisu i vosku koji žvaču i zraku iz košnice kojim se inhaliraju.  Zato, sljedeći put kada kupujete med, ne zanemarujte  ostale pčelinje proizvode, dopustite da vas i pčela ubode al tomu ćemo posvetiti jedan cijeli članak u nekom od narednih termina.

Za akos.ba piše: Ekrem Čelebić, diplomirani inžinjer poljoprivrede

Povezani članci

Back to top button