U FokusuVijesti iz svijeta

FEMYSO: Genocid u Srebrenici kao vrhunac godina dehumanizacije i sistematskog ubijanja Bošnjaka

Prije nekoliko sedmica, Ujedinjeni narodi su proglasili 11. juli za Međunarodni dan odavanja počasti i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995. godine, tamnu mrlju u nedavnoj evropskoj historiji kada su snage bosanskih Srba ubile više od 8372 muslimanskih muškaraca i dječaka.

Dok obilježavamo ovaj dan, FEMYSO stoji u tihom sjećanju na strašne događaje koji su se dogodili prije 29 godina na evropskom tlu. Na ovaj dan priznajemo sjećanje na hiljade nevinih života izgubljenih i priznajemo duboke ožiljke preživjelih Bošnjaka.

Genocid u Srebrenici nije se dogodio izolirano. Bio je to vrhunac godina dehumanizacije i sistematskog ubijanja Bošnjaka muslimana, skoro 100 000 njih je stradalo u godinama koje su prethodile genocidu. Ovaj dan služi kao važan podsjetnik na počinjene zločine i potrebu za stalnom budnošću protiv islamofobije u svim njenim oblicima.

Trenutni evropski kontekst je zabrinjavajući, dok svjedočimo uzdizanju krajnje desnice potaknute rasističkim i islamofobnim sentimentima te uznemirujućim paralelama sa trenutnim genocidima u Palestini, Sudanu, Kongu. Ovi događaji ističu hitnost rješavanja osnovnih uzroka takvog nasilja i sprečavanje ponavljanja historije. Dehumanizacija bilo koje grupe je opasan prekursor masovnog nasilja, i naša je zajednička odgovornost da se borimo protiv toga u svakom trenutku.

U našem posvećenju ovoj svrsi, FEMYSO je nedavno održao svoj godišnji konsultativni sastanak u Bosni i Hercegovini, te je posjetio Srebrenicu zajedno sa članicama organizacija kako bi produbili naše razumijevanje i solidarnost. Kroz ove akcije, ciljamo podizanje svijesti i osvješćivanje budućih generacija o posljedicama nekontrolisane islamofobije.

Pozivamo sve pojedince i institucije da se pridruže #WeRemember95 u zajedničkom naporu da dekoloniziraju historiju i osiguraju da je poučavanje o genocidu tačno i sveobuhvatno.
Sjećanje na genocid u Srebrenici nije samo o počasti žrtvama brutalno ubijenima; radi se o prepoznavanju znakova dehumanizacije i preduzimanju odlučnih mjera kako bi se spriječilo ponavljanje takvih zločina.

Akos.ba

Povezani članci