Književni kutak

Prikaz knjige ‘Muhamed Tajib Okić – život i djelo’

Prikaz knjige – biografije Muhameda Tajiba Okića

Piše: Prof. dr Fikret Karčić

Pravni fakultet u Sarajevu

Recenzija rukopisa Muhamed Tajib Okić-život i djelo

Rukopis pod gornjim naslovom autora mr Kemala Bašića obima je 147 kompjuterskih stranica.  Rukopis predstavlja kod nas prvo cjelovito bavljenje životom i djelom našeg poznatog učenjaka Muhameda Tajiba Okića, čije je ime neozbrisivo vezano za obnavljanje islamskih nauka u Republici Turskoj nakon drugog svjetskog rata. Naiame, većina današnjih muslimanskih učenjaka Turske su ili studenti Mahmeda Tajiba Okića ili studenti njegovih studenata. Nažalost, u našoj javnosti sve doskora ovom učenjaku nije posvećivana dovoljna pažnja.

Zbog toga je ovaj napor posebno vrijedan. Na jednom mjestu rekonstruisan je životni put Mehmeda Tajiba Okića, identifikovani njegovi radovi koje je pisao u širokom rasponu od vremena prije odlaska u Tursku, ranih radova u Turskoj, sistematskih pregleda pojedinih islamskih displina, polemika, pa sve do kratkih enciklopedijskih odrednica. Autor mr Kemal Bašić je sve to marljivo sakupio na jedno mjesto, dao kratak sadržaj tih tekstova i njihov odjek u naučnoj javnosti. Prvenstveni doprinos ove knjige je u njenoj dokumentarnosti. Kao takva ona će dobro doći našoj stručnoj i opštoj čitalačkoj publici a istraživačima dati materijal za dalje radove, analize i kritička sagledavanja.

BILJEŠKA O PISCU

Kemal Bašić rođen je 8. januara 1964. godine u selu Hadžići, općina Prijedor, Bosna i Hercegovina, od oca Muhameda i majke Šefike. Osnovnu školu završio je u Kevljanima i Omarskoj, općina Prijedor. Završio je Gazi Husrev- begovu medresu u Sarajevu šk. 1982/83. godine, Islamski teološki fakultet u Sarajevu (sad Fakultet islamskih nauka) početkom 1991. godine odbranom diplomskog rada Vakufi u Banja Luci. Magistrirao je na llahiyat fakultetu Univerziteta u Ankari u R. Turskoj na Odsjeku za historiju i umjetnost islama (historija islama) s temom Veze između bosanskohercegovačkih muslimana i Osmanske imperije 1878-1914, posebno vjerske veze, 3. februara 1999. godine.

Nakon povratka u Bosnu i Hercegovinu radio je dva semestra na Odsjeku za historiju Filozofskog fakulteta u Tuzli u svojstvu vanjskog saradnika predavajući staroturski (osmanski) jezik. Nakon toga zapošljava se u Tuzli kao profesor islamske vjeronauke, što je radio oko 14 godina. Učesnik je nekoliko tribina, naučnih skupova, okruglih stolova.

Autor je knjige Kozarac kroz historiju (Tuzla, 2005), koautor knjige Istaknuti Tuzlaci s Midhatom Spahićem (Tuzla, 2005), priređivač knjige Ilijas Mahmuljin: Umino ognjište (Tuzla, 2011), autor više naučnih radova kao i prijevoda s turskog jezika koji su objavljeni u raznim publikacijama i časopisima u Bosni Hercegovini (Muallim, Novi muallim, Hikmet, Pogledi, Glasnik VIS-a, Preporod, Arhivska praksa, Takvim, Anali GHB, Gračanički glasnik, Baština sjeveroistočne Bosne, Glasnik Arhiva i Arhivističkog udruženja Bosne i Hercegovine).

Izdavač knjige  je Udruženje ”Balkanski narodni pogled”, odnosno Islamska organizacija Milli Görüş – IGMG (Regija Balkan). IGMG je od 2014. godine i zvanično prisutan u Bosni i Hercegovini sa sjedištem u Sarajevu (Centar u ulici Safvet-bega Bašagića br. 38). Ova organizacija međunarodnog karaktera sa sjedištem u Kelnu (Njemačka) djeluje i u ostalim državama Balkana kao i u 12 evropskih država te Australiji, Kanadi i Africi. Pored projekata na obrazovnom i kulturnom planu, djeluje i kroz humanitarnu organizaciju “Hasene”. Predsjednik IGMG Balkan je gosp. Edin Salković.

Akos.ba

Povezani članci

Back to top button