Egipatski princ Muhamed Ali-paša o ljepoti Travnika za vrijeme Austro-Ugarske
Nakon teksta egipatskog princa Muhameda Ali-paše o njegovom boravku u Sarajevu, te o sličnostima koje naš glavni grad ima sa gradovima u Egiptu princ zapisuje detalje sa njegovog puta u vezirskom gradu Travniku. Oduševljen ljepotama Travnika Muhamed Ali-paša zapisuje sljedeće:
„Travnik je lijep grad. Postavljen je na uzvišenju i plijeni poglede krasnim izgledom. Dobro je zaštićen i opasan drvenim utvrdama koje su opkoljene hiljadama vrsta stabala raznog drveća. Sredinom grada protiče rijeka Lašva koja plovi i dijeli grad na dva dijela. Kada sam vidio ovako lijep prizor, tako divnu scenu, bilo mi je vrlo žao što ne možemo ostati niti jedan dan u ovom gradu, premda sam toliko želio da posjetim ovaj grad, jer kada je ova zemlja bila pod osmanskom upravom, Travnik je bio valijsko sjedište i odmaralište vladara.
Vidjeli smo puno drveća i džamija, što nam je potvrđivalo da su stanovnici većinom muslimani. Čudno je da tu ima velika katolička crkva i da vlada jedino nju, među svim hramovima, pomaže donacijom od 30.000 forinti, a izgrađena je u gradu sa većinskim stanovništvom.
Odavde, na putu koji se dalje neprekidno protezao planinskim padinama, nije ništa privuklo našu pažnju, osim možda velike fabrike koja se bavila proizvodnjom karabita (sredstvo za rasvjetu) koju smo primjetili desetak minuta prije dolaska u Jajce.“
U ovom tekstu možemo primjetiti oduševljenje princa Egipta onim što je mogao vidjeti dolaskom u Travnik. Njegovo čuđenje da u skoro isključivo muslimanskoj čaršji postoji velika katolička crkva kako on primjećuje tokom boravka, govori nam o međuljudskim odnosima u tom vremenu.
Također, to nam može dati prikaz o stanju u čaršiji i brizi o katolicima koju su bili manjina u gradu na Lašvi. Muhamed Ali-paša Travnik nije upoređivao sa egipatskim gradovima iz razloga što je travnička okolina za razliku od urbane sarajevske svojstvena samo ovom dijelu Evrope.
Za Akos.ba priredio: Admir Lisica