Čaršijska džamija u Srebrenici: Simbol vjere i opstanka obnovljen 16 godina nakon rušenja

Na današnji dan, 16. jula 1995. godine, srpske snage predvođene ratnim zločincem Ratkom Mladićem do temelja su srušile čaršijsku džamiju u Srebrenici, jedan od najvažnijih vjerskih i kulturnih simbola bošnjačkog naroda u tom gradu.
Rušenje džamije uslijedilo je nekoliko dana nakon genocida nad Bošnjacima u Srebrenici, s ciljem da se uz ljude uništi i njihova vjera, kultura i identitet. Ipak, namjera agresora nije uspjela – džamija je, 16 godina kasnije, obnovljena i ponovo otvorena kao svjedok ustrajnosti i duhovne snage preživjelih.
Svečano otvaranje obnovljene čaršijske džamije upriličeno je 16. jula 2011. godine, u okviru obilježavanja 16. godišnjice genocida u Srebrenici. Obnova je realizovana zahvaljujući velikodušnim donatorima iz zemlje i inostranstva, a po odluci Izvršnog odbora Medžlisa Islamske zajednice Srebrenica, džamija nosi ime rahmetli dr. Ahmeda Smajlovića, uglednog islamskog mislioca i profesora.
Bošnjaci iz Srebrenice i drugih gradova s ponosom gledaju na obnovu ove džamije, svjesni njenog historijskog i duhovnog značaja. Mještani ističu da džamija nije samo građevina, već simbol opstanka, otpora i vjere koja nije pokleknula ni pred najmračnijim namjerama.
Posebna čast otvaranja pripala je Ćazimu Salimoviću, uglednom Srebreničaninu, u znak priznanja za njegov doprinos u procesu obnove.
Čaršijska džamija danas stoji kao svjedočanstvo da se vjera i identitet ne mogu uništiti silom, te da ni ruševine ni bol ne mogu izbrisati ono što narod nosi u srcu – sjećanje, dostojanstvo i vjeru u pravdu.
Akos.ba