Džamije kao simboli i spomenici koji krase bh. gradove
Uporedo sa vjerskim i tradicionalnim društvenim značajem, brojne džamije širom Bosne i Hercegovine predstavljaju i objekte koji se svojom ljepotom i specifičnošću nameću kao svojevrsne razglednice i simboli gradova, javlja Anadolu Agency (AA).
Bosanskohercegovačke džamije predstavljaju važne historijske spomenike i spektar arhitekture i kulture perioda u kojem su građene.
Pažnju turista privlače i one građene u osmanskom, kao i novije koje su građene u modernim stilovima koji su zastupljeni u različitim dijelovima islamskog svijeta.
Gazi Husrev-begova džamija u Sarajevu jedna je od najznačajnijih džamija i sakralnih objekata u BiH, a pod pokroviteljstvom Gazi Husrev-bega ju je u prvoj polovici 16. stoljeća izgradio mimar, odnosno arhitekt Ajem Ali.
Riječ je o džamiji je simbol Baščaršije i jedna od najvećih atrakcija za turiste u Sarajevu.
Ljepotom bez daha ostavljaju i Careva džamija, koja je prva izgrađena u Sarajevu, Alipašina džamija, kao i druge džamije u starim bistričkim i vratničkim mahalama.
Ferhadija džamija simbol je grada Banja Luke koji je srušen tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu 1993. godine, ali je ponovo izgrađena i ponosno svjedoči i prkosi.
Jedina džamija s pet munara u Bosni i Hercegovini je ljepotica u Kula Gradu u Zvorniku koju je izgradila porodica Tučić.
Kušlat džamija je mali sakralni objekt utkan na litici iznad magistralnog puta koji spaja Sarajevo i Zvornik. Prvobitno su je izgradili osmanski vojnici, a obnovljena je nakon rušenja tokom agresije.
Od starih džamija iz osmanskog perioda ljepotom se izdvajaju još mnoge širom BiH, uključujući Karađozbegovu Džamiju u Mostaru, travničke i fočanske Aladže, Šišman Ibrahim-pašinu džamiju u Počitelju, bihaćka Fethija i Atik Behram-pašina džamija u Tuzli.
Od džamija koje su izgrađene u protekle dvije decenije pažnju turista u sarajevu posebno privlače Malezijska džamija, Kuvajtska džamija, nova džamija na Ciglanama i Istiklal džamija na Otoci.
Akos.ba