Istaknuti Bošnjaci

U Galeriji Novi Grad otvorena izložba “Sjećanja” povodom 100. godišnjice rođenja Alije Izetbegovića

U Galeriji Općine Novi Grad Sarajevo svečano je otvorena izložba pod nazivom “Sjećanja”, posvećena obilježavanju stote godišnjice rođenja Alije Izetbegovića, prvog predsjednika Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine. Izložba je rezultat saradnje između Općine Novi Grad i Javne ustanove Muzej “Alija Izetbegović”.

Kroz 40 pažljivo osmišljenih panoa, izložba hronološki prikazuje životni put Alije Izetbegovića – od djetinjstva i mladalačkih dana, preko obrazovanja i prvih profesionalnih koraka, do društvenog i političkog angažmana, državničkog djelovanja tokom agresije na BiH, te povlačenja iz javnog života. Poseban fokus postavljen je na njegov privatni život – kao supruga, oca, brata i djeda – kroz porodične fotografije, pisma i autentične dokumente koje je Muzeju ustupila porodica Izetbegović.

Kustos Muzeja, Nerin Dizdar, istakao je da se ovom postavkom na poseban način odaje počast prvom predsjedniku nezavisne Bosne i Hercegovine.

– Izložba “Sjećanja” posljednja je izložba nastala u okviru fundusa Muzeja. Donosi niz novih fotografija i dokumenata, naročito iz perioda zatvorskih dana i Sarajevskog procesa. Na postavci se radilo dugo i predano, a cilj nam je bio prikazati Aliju Izetbegovića iz jedne ljudske, porodične perspektive – rekao je Dizdar, pozvavši građane da posjete Galeriju i na taj način zajednički obilježe ovaj značajni jubilej.

Ove godine, osim stote godišnjice rođenja, Muzej “Alija Izetbegović” obilježava i 20 godina od njegove smrti. Tokom života, Izetbegović je bio priznat kao hrabar lider, mislilac evropskog i islamskog svijeta, te borac za ljudska prava, slobodu i mir. Njegova brojna priznanja i odlikovanja izložena su u stalnoj postavci Muzeja.

Izložba “Sjećanja” biće otvorena za javnost od 13. do 29. augusta 2025. godine, svakim radnim danom od 10 do 16 sati.
Ulaz je slobodan.
Akos.ba

Povezani članci

Back to top button