Jeste li znali da postoji kraljica koja po rođenju prvo ubije svoje nerođene sestre?
Nakon što je kraljica izašla iz „kikiriki ljuspice“ njen prvi zadatak je da ubije nerođene sestre jer pčelinjim društvom može vladati samo jedna kraljica.

U društvu koje broji i do 60.000 pčela samo je jedna kraljica koju zovemo Matica. Iako druge pčele žive tek nekoliko sedmica Matica živi čak 3 do 5 godina. Matica se lahko uočava jer je znatno duža od svih drugih pčela a njen život je ispunjen pregrštom prirodnih fenomona koji su tako surovi, ponekad i poučni a o njima se malo zna.
Rođenjem Matice se smatra njen izlazak iz legla ( Matičnjak ) koje podsjeća na ljuspicu kikirikija. Nakon što je kraljica izašla iz „kikiriki ljuspice“ njen prvi zadatak je da ubije nerođene sestre jer pčelinjim društvom može vladati samo jedna kraljica. Odlazi od jednog do drugog matičnjaka, probijajući njihove ćelije i ubadajući ih smrtonosnim ubodom ona ubija svoje nerođene sestre. Ako se desi da u jednom trenutku se istovremeno izlegu dvije matice, što nije rijetka pojava, nastupa borba na život i smrt gdje kraljicom postaje ona koja pobijedi svoju sestru a poslije toga ubije i druge nerođene sestre.
Kraljica je u povlaštenom položaju još prije rođenja. Naime, jaje matice se ne razlikuje od jajeta drugih pčela, dok se druge pčele hrane Matičnom mliječu samo dva, tri dana Matica se tom dragocjenom hranom hrani cijelo vrijeme. Matična mliječ je razlog da se umjesto Radilice iz jajeta pčele razvije kraljica. Dakle pčele biraju jaje i putem ishrane same sebi proizvedu kraljicu, hrane je hranom koju ne mogu sebi i svojim sestrama priuštiti. Upravo je ova visoko cijenjena hrana uzrok da se Matice izlegu nakon samo 16 dana dok je Radilicama potrebno 21 dan, odnosno 24 za Truta.
Slijedi parenje matice i najskuplje parenje čija cijena iznosi život. Već nakon 5-6 dana nakon rođenja Matica izlazi iz kuće, kreće na svadbeni let gdje će biti sparena, spermu skladišti u organu zvanom spermateka odakle će crpiti materijal tijekom cijelog života. Ovo je njen jedini izlazak iz društva i do kraja života više neće napustiti svoju kuću, svoje društvo i kraljevstvo. Ona leti visoko u zraku a oplodit će je najbrži Trut ( muška pčela ) kome će se nakon parenja otkinuti genitalije i uskoro će umrijeti. To je ta visoka cijena.
Nakon parenja Matica se vraća u svoje kraljevstvo gdje obavlja svoju primarnu zadaću, liježe jaja iz kojih se razvijaju pčele. Dnevno može izleći i do 2000 jaja. Iz oplođenih jaja se razvijaju Radilice a iz neoplođenih jaja Trutovi. S obzirom na to da je životni vijek ostali pčela veoma kratak društvo bez matice je osuđeno na propast. Dešava se, ako društvo ostane bez matice, da se Radilice „proglase“ kraljicom koju zovemo Lažna matica. Lažna matica, šta više, počinje nositi i jaja ali su to neoplođena jaja iz kojih se razvijaju Trutovi i takvo društvo je osuđeno na propast. Društvom ne može vladati lažna kraljica.
Matica posjeduje Feromonsku moć pomoću koje komunicira i upravlja cijelim društvom. Feromoni su specifični mirisi, hemijske supstance pomoću kojih pčele komuniciraju. To nisu bilo kakvi mirisi, nego biološki kodirani signali, to je poruka u zraku koju pčele ne samo da osjećaju nego po njoj snažno reaguju. Moći Feromona i pčelinja komunikacija zaslužuju jedan poseban tekst koji ću pripremiti u nekom od narednih izdanja.
Smrt dolazi po sve pa i po kraljice. Nakon godina kraljevstva i vjerne službe svome društvu stara Matice nosi sve manje jaja, jaja ne nosi u koncentričnim krugovima. Pčele ovo primijete i odlučuju se za proizvodnju nove kraljice. Kraljevskom hranom hrane ćeliju iz koje će se izleći nova Matica. Staroj Matici ne dozvoljavaju da ubije svoju suparnicu ali ne žele ni nju da ubiju jer ća ona dok se izleže nova Matica izlijeće još mnogo jaja i upravljati društvom, nju ne diraju sve dok se mlada Matica ne izleže, oplodi i dok ne počne nositi jaja, tek tada će je pčele ugušiti jer društvom vlada jedna kraljica, u kraljevstvu nema mjesta za staru kraljicu.
Za akos.ba piše: Ekrem Čelebić, diplomirani inžinjer poljoprivrede