Deset zanimanja za kojima je iskazana najveća potražnja u 2024. su: prodavač – trgovac (41,1 posto), konobar (9,2 posto), programer (8,3 posto), mesar (7,5 posto), kuhar/pomoćni kuhar (6,6 posto), ekonomista (6,0 posto), pomoćni radnik u proizvodnji (6,6 posto), kozmetičar (6.0 posto), vozač teretnog vozila (5,1 posto) i magaciner (4,2 posto).
U okviru zapošljavanja direktno iz obrazovnog sistema u prethodnih 12 mjeseci 4,2 posto poslodavaca je zaposlilo nezaposlene osobe iz opće škole, 15 posto poslodavaca nezaposlene osobe iz stručne i tehničke škole i 13,4 posto sa univerziteta što ukazuje na činjenicu da se pripravnici u mnogo manjem obimu zapošljavaju i da poslodavci preferiraju osobe sa iskustvom.
U okviru upitnika poslodavci su odgovarali na pitanje u vezi s planovima povećanja plaća u 2024. godini za određene grupe zanimanja. Najveći broj poslodavaca, njih 62,2 posto je odgovorilo da planira povećanja plaća u 2024. No ipak je njih 37,8 posto odgovorilo da neće povećavati plaće.
– Po pitanju spremnosti poslodavaca za zaposle neku od teže zapošljivih ili specifičnih kategorija, poslodavci su iskazali zavidnu spremnost da zaposle mlade bez radnog iskustva gdje je čak 83,7 posto iskazalo takvu orijentaciju što je pozitivan trend.
Ostale kategorije teže zapošljivih ili specifičnih kategorija kao što su žrtve nasilja, romi i nekvalifikovani radnici imaju nižu stopu zapošljivosti.
Kategorija za koju je iskazana najmanja spremnost za zapošljavanje su imigranti, 4,9 posto izrazilo je takvu spremnost.
Međutim, i zakonske regulative ne dopuštaju zapošljavanje navedenih radnika. Iz navedenog proizilazi da kod poslodavaca postoji spremnost za zapošljavanjem mladih bez iskustva, ali da je praksa drugačija i da ih u značajno manjoj mjeri i zapošljavaju – navodi se u istraživanju koje će se uskoro naći pred zastupnicima u Skupštini KS.
Poslodavci su u nedostatku radnika na tržištu rada spremni zaposliti studente i strance ili oboje. Veća spremnost poslodavaca uočena je kod zapošljavanja studenata nego stranaca, 3,9 posto u odnosu na 1,0 posto.
U okviru zanimanja sa kojima su poslodavci naveli da imaju trenutno poteškoća prilikom zapošljavanja ističu se sljedeća zanimanja: prodavač-trgovac, pomoćni radnik u proizvodnji, kuhar, građevinski tehničar i elektrotehničar.
Kada je u pitanju način traženja novih radnika i posredovanje u zapošljavanju, anketirani poslodavci, uz mogućnost višestrukog izbora ponuđenih opcija, odgovorili su da radnike najčešće traže putem ličnih kontakata (77,8 posto), korištenjem društvenih mreža (38,4 posto) i posredovanjem biroa za zapošljavanje (32,9 posto).